.:|Steve Harris|:.

steveharris98jk0 - Steve Harris

Doğum
12 Mart, 1956
Londra İngiltere

Tarz
Heavy Metal

Faal olduğu yıllar
1973'ten bugüne


Steve Harris, (d. 12 Mart 1956, Leytonstone, Londra) Iron Maiden grubunun kurucusu, bas gitaristi, geri vokalisti ve baş bestecisidir. Ayrıca stüdyo kayıtlarında zaman zaman klavye de çalar. Grubu 1975 yılında kurmuştur. Dave Murray ile birlikte grubun ilk albümünde yeralan kadroda değişmeyen iki elemandan biridir. Bas gitar çalmayı kendi kendine öğrenmiştir. Kendisi fanatik bir West Ham United taraftarıdır.


Yaşamı


İlk yılları ve futbol

Dört kardeşin en büyüğü ve ailesinin tek erkek çocuğuydu. Babası kamyon şöförü, annesi ev hanımıydı. Müzikten önceki tutkusu spordu. Futbol, kriket ve tenis meraklısı olan Steve Harris okul yıllarında profesyonel futbolcu olmayı hayal ediyordu. 9 yaşında gittiği bir West Ham United-Newcastle United maçından sonra fanatik bir West Ham taraftarı oldu. Sonraki yedi yıl boyunca futbol Harris'in hayatının odak noktası haline geldi. Ortaokul yıllarında okul takımında ve Baeumont Youth adındaki yerel takımda futbol oynamaya başladı. Ağırlıklı olarak kanatlarda oynadıysa da santrhaf ve kalecilik dışındaki tüm pozisyonlarda yeraldı. Çok geçmeden yerel bir yetenek avcısı olan Wally St. Pier'in dikkatini çekti ve onun aracılığıyla 14 yaşında West Ham ile antremanlara çıkması için teklif aldı. Ancak yoğun antrenman programı yüzünden bir süre sonra profesyonel bir futbolcu olmanın çok fazla fedakarlık gerektirdiğini farkederek 15 yaşında futbolu bıraktı.

Müzik kariyeri

Bu dönemde müziğe olan merakı arttı. 14 yaşında aldığı ilk albüm toplama bir reggae plağıydı. Yakın bir arkadaşı vasıtasıyla Yes, Jethro Tull, Genesis, Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin gibi grupların albümlerini dinlemeye başladı. Önceleri davul çalmayı istiyordu ancak fikir değiştirip eski bir akustik gitar aldı. Gitar çalmaya başladığında 17 yaşındaydı. Çok geçmeden 40 pound karşılığında Fender kopyası bir bas gitar aldı. On ay sonra okuldan arkadaşı Dave Smith'i bir grup kurmaya ikna etti. Gruplarının adı Influence idi. Grubun adı sonradan (Doğu Londra argosunda "çiş" anlamına gelen) Gypsy's Kiss olarak değiştirildi. Ancak grup bir süre sonra dağıldı ve Harris yaşça kendisinden daha büyük elemanlardan kurulu Smiler'a katıldı. Ancak yazdığı şarkıları diğer grup elemanlarına beğendirememesi üzerine kendi grubunu kurmak üzere Smiler'dan ayrıldı. 1975 yılının Noel'inde Iron Maiden'ı kurdu.

Besteciliği

Besteleri çoğunlukla uzun ve destansı bir havadadır. Bu bestelerine en iyi örneklerden biri grubun en uzun şarkısı olan 13 dakika 58 saniyelik Rime of the Ancient Mariner adlı şarkıdır.