.:|Nicko McBrain|:.


200pxnickomcbrain30nov2rx1 - Nicko McBrain


Doğum
5 Haziran 1952

Doğum Yeri
Hackney, Londra


Müzik Türü
Heavy Metal

Etkin Olduğu Yıllar
1968 -


Michael Henry McBrain, (5 Haziran 1952, Hackney, Londra) İngiliz heavy metal grubu Iron Maiden'ın davulcusudur. Gruba 1983 yılında Clive Burr'ün yerine gelmiştir.
Yaşamı

14 yaşında düz
enli olarak barlarda ve düğünlerde çalmaya başladı. Zaman içinde basit pop parçalarının yanı sıra daha teknik caz parçaları da çalmaya başladı. İlk ciddi grubu sonradan Peyton Bond adını alacak olan The 18th Fairfield Walk adlı pub grubuydu. 1960'ların sonlarında The Wells Street Blues Band'e katıldı. Grup zamanla daha progresif bir blues tarzı benimseyerek 1969 yılında The Axe adını aldı.

1975'te Streetwalkers grubuna katıldı. 1980'lerin başında solist Roger Chapman gruptan ayrılınca bir süre Pat Travers Band ile çalıştı. Daha sonra Fransız Trust grubuna katıldı. Trust grubu ile birlikte 1981 yılında Iron Maiden'ın alt grubu olarak çaldı.

Iron Maiden dışında McBrain Damage adında bir konser grubu daha vardır. Vokalde Jonathan Murphy gitarlarda Deepset grubundan Rick Baum ve Indium grubundan Chris Proano ve bas gitarda Dave Spitz'den oluşan grup Iron Maiden şarkılarını yorumlamaktadır.