CROSSFIRE

band219ueem2yj5 - Crossfire

Çıkış yeri:
Türkiye (Ankara)

Çıkış tarihi:
1997

Türü:
Heavy Metal, Thrash Metal

Durumu:
Aktif1998 yılının başlarında Ankara’da çift gitar kullanımı yoğun, melodik olduğu kadar vurucu bir müzik ortaya koymayı hedefleyen grup; Öz, Kaya ve Rıfat ile ilk çalışmalarına başladı ve grup zaman içinde "CROSSFIRE" adında karar kıldı.

Çeşitli dönemlerde elemanların elinde olmadan ortaya çıkan şanssızlıklar grupta kadro değişikliklerini zorunlu kıldı. Kaan ve Deniz uzun süre grupta yer aldılar. Bu kadronun sahne aldığı ilk ciddi Crossfire konseri 1 Nisan 2000 günü, Ankara SSK İşhanında, İnka Bar’da gerçekleşti. Sessiz geçen iki yıl içerisinde piyasaya sürülmeyen kimi demo kayıtları alındı, beste çalışmaları hızlandı ve grubun devamlılığını sağlayacak, kalitesini yükseltecek olan müzikal bakış açısı şekillendi. Ritim ağırlıklı, basın ve gitarların yoğun olarak kendilerini gösterdikleri müzikal yapıyı; iniş çıkışlarla, renkli ve değişken bir sesin tamamlayacağını düşünen grubun yolu; o dönem yeni dağılmış olan Tayga grubunda bas ve vokal görevlerini üstlenen Bülent ile kesişince Crossfire; kendisini tamamlayacak parçayı yerine oturtmuş oldu. Ortaya çıkan müzik dinlemesi son derece keyifli iniş çıkışlı temposu ve kaliteli alt yapısıyla iyi işlenmiş, Amerikalı örneklere benzetebileceğimiz bir speed thrash soundu idi. Bu beş kişilik kadro ile ilk büyük Crossfire canlı performansı diyebileceğimiz 5.Ankara Rock Station Festivali’nde 17 Mart 2002 günü Saklıkent’te sahne alındı. Konserler; Konya Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Konya Metal Daze Fest ile devam etti.

Crossfire için dinleyiciye ulaşma zamanı gelmişti ve elemanlar bunun bilincinde olarak ilk bestelerin yer aldığı bir EP’nin hazırlıklarına başladılar. Decisions Of Hate, 2002 yılının sonlarında raflarda yerini almıştı. Iced Earth ile benzer özellikler gösteren vokal kullanımı geliyordu. Buna karşın parça yapıları ve özellikle bunların başarıyla sahneye taşınabilir nitelikte oluşu gruba artı puan kazandırıyordu. Decisions Of Hate, Scharfschütze, Bloody Tears, Unfair, Sunday gibi grubun temelinin atıldığı dönemin özelliklerine sahip beş parçanın yer aldığı EP’ye; daha önce çeşitli toplama CD çalışmalarında da yer alan parçaları Nightwolf parçası bonus olarak eklenmişti. Daha sonra bu parça grubun en sevilen parçalarından biri olarak, oluşacak fan hareketi için de isim babalığı yapacaktı. Sadece üç ilde satılmasına karşın bir yıl içerisinde tükenen EP, sınırlı bir sürüm için oldukça iyi rakamlara ulaştı. Çalışmalar hızlanmışken Öz’ün ailevi nedenlerle gruptan ayrılması sonucu Can’ın kardeşi, Kerem gitarist olarak yerini aldı. Crossfire; 6.Ankara Rock Station Festivali’nde uzun bir ara sonrası tekrar izleyicisi ile buluştu. 15 Mart 2003, RSF 6 performansı ile gerek yerli, gerekse yabancı basın tarafından festivalin en etkili birkaç grubu arasında gösterildi. Bu başarılı performansa ait görüntüler daha sonra bir video klip haline getirilerek grubun takipçilerine ulaştırılacaktı. 2003 yılı konserlerinin playlistlerinde Nightwolf, Slaves ve The Forsaken gibi yeni parçalarına yer veren Crossfire; 2004 yılı için projelendirdikleri debut albümleri ile her konser daha fazla merak uyandırmaya başlamıştı. İdeal kadrosunu kurup, müzikal yapısını şekillendirdiğini açıkça gösteren Crossfire; Almanya, Hamburg’da düzenlenen Metal Bash Fest 2003 için de konuk olarak davet edildi. 26 Temmuz günü Neu Wulmstorf’da sahne alan grup, son yıllarda Pentagram, Knight Errant gibi Türk grupları Avrupa sahnesinde yerlerini almaya başlamışken adını duyurup, gelecek için işine yarayacak sağlam referanslar ile Türkiye’ye döndü. Türkiye dönüş sonrası da konserler hız kesmeden devam etti ve grup; bağımsız bir oluşum olan Offical Fan Club; Nightwolves desteğinde etkili şovlar sundu.


Elemanlar;

Uğur Aksoy – vokal
Kaya Sevinç – gitar
Kerem Beşli – gitar
Rıfat Koyuncu – bas
Can Beşli – davul


Crossfire - Decisions Of Hate (EP) - 2002 (Raven Records)

72694763qg3 - Crossfire

1- Decisions Of Hate
2- Scharfschütze
3- Bloody Tears
4- Sunday
5- Unfair
6- Nightwolf (Bonus Track)

Crossfire - Agression Treaty - 2005 (Atlantis Müzik)

69432033er7 - Crossfire

1-Aggression Treaty
2-Slaves
3-Eternal Lies (NonServiam)
4-Dream Within A Dream
5-Nightwolf
6-Inner Conflict
7-Gate
8-The Forsaken
9-Cold And Darkness
10-Under Siege
11-Gelibolu
12-Unfair
13-Don t Fool Me
Uğur Bülent Aksoy - Bas & Vokal
Kerem Besli - Gitar & Geri Vokal
Kaya Sevinç - Gitar & Geri Vokal
Can Besli - Davul
Rıfat - Bas & Geri Vokal