GOREFEST

Hollanda'nin Zeeland bölgesinde kurulmuş olan Gorefest genellikle sosyal içerikli mesajlar taşıyan şarkı sözleri ile tanınır. Şarkı sözlerinde özellikle şeytan,cehennem ve lanetlenme üzerine yoğunlaşan grup Do Koeyer,Harthoorn, gitarist Alex Van Schaik ve baterist Marc Hoogedoorn tarafından kurulmuştur .


212eb77 - Gorefest

Kurulduktan 2 ay sonra hemen bir demo albümü çıkartan Gorefest dikkatleri üstüne çekmiş ve Hollandalı firma Foundation 2000 ile anlaşma yapmıştır. Hemen ardından bir demo daha yayınlayan Gorefest underground piyasada çok hızlı bir yükseliş göstermiş ve konserlere davet edilmeye başlamıştı.

Carcass'ın Belçika ve Hollanda turnesi sırasında alt grup olarak sahneye çıkan Gorefest iyice kendisini göstermeye başlamış ve yapımcı Colin Richardson'un yardımı ile ilk albümleri "Mindloss" ortaya çıkmıştı.Gelen tepkiler çok üst seviyede idi ve ardından Amerikalı grup Revenant ile bir turneye çıktılar. Bu albümlerinin başarısı üzerine Avrupa'non en ünlü firması Nuclear Blast ile sözleşme imzalamışlardır.Bu arada baterist Hoogendoorn gruptan kovuldu. Hoogendoorn sert, brutal müziğe ilgisini kaybetmiş daha melodik tarza kaymış ve gruptan kovulduktan sonra Elegy grubuna dahil olmuştur.

Grubun sıradaki albümü "False" çıktığında tepkiler çok iyi geldi.J.Richardson'un yapımcılığını üstlendiği bu albümde müziksel alt yapı daha gelişmiş , daha teknik ritmler kullanılmış ve sözler daha etkileyici hale gelmişti. Albüm Hollanda ve Almanya'da çok iyi sattı ve takiben grub Deicide ve Atrocity ile beraber Avrupa turnesine çıktı.

1993 yılında Gorefest Dynamo Open Air festivalinde sahneye çıktı ve gösterdiği üstün performans kayıt edilerek " The Eindhoven Insanity " adı ile piyasaya sürüldü. Yıl sonuna doğru Gorefest Death grubu ile birlikte ilk Amerika turnesine çıktı.

"Erase" albümü Peter Coleman yapımcığılığında piyasaya sürüldü. Grubun müziğinde biraz daha yavaşlama farkedildi. Ve en önemli değişikliklerden birisi Jan Chris'in vokalinin daha anlaşılabilir hale gelmesi idi.

1996 yılındaki "Soul Survivor" albümünde gruptaki değişim süreci biraz daha netleşmeye başladı. Şarkı sözleri daha çok mesaj içeriği taşıyordu. Grup en son olarak 1998 yılında "Chapter 13" albümü çıkardıktan sonra müzik hayatına son verdi.

Son söz olarak bir dönem Avrupa Death Metal'inin önde gelen gruplarından olan Gorefest yaptığı sert müzik ve tartışmasız üstün konser performansları ile çok tanınmışlar ve Avrupa'nın hemen her şehrinde defalarca sahneye çıkmışlardır. Özellikle False ve Erase albümü ile çok büyük sükse yaratan grubu Death Metal'in unutulmazları arasına girmiştir.

Albümler

1991 - Mindloss
1993 - False
1994 - The Eindhoven Insanity
1994 - Erase
1995 - Soul Survivor
1998 - Chapter 13
2005 - La Muerte