VINTERSORG

Grup Vargatron (Wolfthrone) adlı ile 1994 yılında black metal müziğe yeni bir bakış açısı getirmek amacı ile 4 kişi tarafından kurulmuştur. Amaçları black metal müziği temiz vokaller,akustik gitar ve heavy metal müzik riffleri ile süsleyip farklı bir müzik elde etmek idi.


25usdut - Vintersorg

Çeşitli kadro değişikliklerinden sonra herşey 1996 yılında kesinlişti. Vokalist ve gitarist Vintersorg grup çalışmasına tek başına devam etmeye kararı aldı ve diğer enstrümanlarıda kendisi kullandı.

"Hedniskhjärtad" adındaki MCD formatındaki albümü 1998 yılında piyasaya sürüldü ve takip eden sene içinde ilk albümü "Till Fjälls" ortaya çıktı. Vintersorg'un hislerinin İskandinav folk müziğinin iyi bir harmanı sonucu 1999 yılında "Ödemarkens Son" albümü olarak piyasaya çıktı.

Bu albümde Vintersorg daha melodik ve etnik ögeler kullanmış ve tarzını daha ileriye götürmüştür.

"Cosmic Genesis" albümünün piyasaya sürülmesinden sonra Vintersorg daha değişik birleyler yapmak müzik hayatındaki yolculuğuna başka penceler açmaya karar verdi. Biraz daha progresif ve üzüntülü atmosferik hava kullanmaya karar verdi. Vokal stilinde büyük değişiklikler yaptı, ve müziksel aranjmanları biraz daha melankolik oldu. Ama eski yaptığı müziği de bir kenara atmadı. Kendi duygusal hayatına göre güzel bir harman ile ile ortaya çok farklı bir tür çıkardı. Bu sırada Matthias Marklund, Vintersorg grubuna yeni eleman olarak katıldı.

Yeni albümü "Visions from the spiral generator" biraz daha progresif , derin melodik ögeler taşıyan bir albümdü. Albümde genel şarkı sözleri evren ve sonsuzluk üzerine idi.Ayrıca tinsel şarkı sözleri de kullanılmıştı. Bu albümde Asgeir Mickelson (Borknagar,Spiral Architect) ve Steve Di Giorgio (Death,Sadus,Testament) bu albümün hazırlanmasında Vintersorg'a katkıda bulunmuşlardır.

Grup en son olarak 2004 yılının başlarında "The Focusing Blur" aldı albümlerini çıkarmıştır

KADRO :

Andreas Oedlund (vintersorg) : Vokaller / Gitarlar / Klavyeler
Vargher : Klavyeler / Synth
Mattias Marklund : Gitarlar
Steve Digiorgio : Bass
Asgeir Mickelson : Davul

DİSKOGRAFİ

1998 - Hedniskhjärtad
1998 - Till Fjälls
1999 - Ödemarkens Son
2000 - Cosmic Genesis
2002 - Visions From The Spiral Generator
2004 - The Focusing Blur