MORTICIAN

Deathgrind grubu Mortician 1989 yılında New York'da Will Rahmer (bas/vokal) ve Matt Sicher (davul) tarafından Casket adıyla kurulan 2 kişilik bir projedir. Grup "Mortician" adlı ilk şarkısını yazdıktan sonra ismini bu şekilde değiştirme kararı almıştır.

11tbv29 - Mortician

Lirik olarak korku filmlerinden ilham alan grup bunu albüm kapaklarına da yansıtmıştır. Aralık 1989'da ilk kayıt provasını yapan grup 1990 yılı Şubat ayında aynı şarkıları ilk demosu için tekrar kaydetti ve bu esnada grupta Incantation grubunun gitaristi John McEntee yer aldı. 1991 yılı Ocak ayında gruba gitarist Roger J. Beaujard katıldı. Birkaç sahne şovu sonucu aldıkları olumlu görüşler sonrası Relapse Records grup ile bir EP anlaşması için iletişime geçti ve bu iletişim sonucu "Mortal Massacre" adlı "7" EP yayınlandı. 1991 yılında baterist Matt Sicher'ın ayrılmasıyla kritik bir karar alan grup bu noktadan sonra drum-machine kullanmaya başladı.

Relapse Records'a yolladıkları 15 şarkının üçü 1993 yılında yayınlanan "Corporate Death Compilation" adlı toplama albümde yer aldı. Geçici davulcularla çeşitli bölgelerde konserler veren grup, elemanlarının yaşadığı kişisel problemler nedeniyle bir boşluk içerisine girdi ve bu durum 1994 yazına kadar sürdü. Bu ara verme sonrası Relapse Records "Death is Just the Beginning III" adlı toplama albümde yer almaları için Mortician'a teklif götürdü. Drum machine kullanılarak kaydedilen "Blown to Pieces" parçası toplama albümde yer aldı. Zaten bu aşamadan sonra grup drum machine kullanma kararı aldı. 1994 yılının Eylül ayında 5 şarkıdan oluşan "House by the Cemetery" adlı bir "7" EP kaydeden grubun bu EP'si 1995 başında piyasaya sürüldü ve mükemmel bir ilgi gördü, kritiklerde büyük övgüler aldı. Temmuz 1995 tarihinde "Scum" (Napalm Death) ve "Procreation of the Wicked" (Celtic Frost) parçaları cover yapılarak kaydedildi. Bunların da eklenmesiyle 10 şarkılık EP tekrar yayınlandı. Bu EP artık Mortician için yeni bir dönemin başladığını işaret ediyordu.

1996 yılı Nisan ayında Will ve Roger ikilisi yeni bir albüm için çalışmalara başladılar. Bu süreçte yeni bir albüm için Relapse Records ile anlaşma imzalandı. Ve 8 tanesi yeni kaydedilmiş, 3 tanesi ilk demodan, 1 tanesi "Mortal Massacre" adlı EP'den, 4 tanesi de toplama albümlerde yer almış şarkı olmak üzere toplam 16 şarkılık "Hacked Up For Barbecue" albümü 1996 yılında piyasaya sürüldü. Brutal gitar rifleri, korku dolu lirikleriyle tipik bir Grind Death Metal albümü olan "Hacked Up For Barbecue" biraz basit bir saund, zaman zaman sıkıcı gelebilen riflere sahip olsa da yine de akılda kalıcı parçalar içermektedir. Drum machine kullanmaları eleştirilen bir yöndür ancak Mortician bunu gerçekten en iyi şekilde kullanan, nasıl kullanacağını bilen bir gruptur.

1996 yılı Ekim ve Kasım aylarında ilk turnesine Anal Cunt ve Incantation gruplarıyla çıkan Mortician 9 tane mükemmel geçen sahne şovundan sonra yeni şarkılar kaydetmeye başlamıştır. Grubun ikinci albümü "Chainsaw Dismemberment" 1999 yılında piyasaya çıkar ve toplam 50 dakikalık süresiyle 28 şarkıdan oluşmaktadır. Tipik bir Mortician çalışması olarak nitelenen albüm biraz yeni ve çekici tonların eklendiği bir çalışma olsa da drum machine ve vokalleri ile eleştiri almıştır. Mortician'ın beşinci stüdyo albümü "Re-Animated Dead Flesh" 2004 yılında yayınlanmıştır. Birtakım eleştiriler alsalar da brutal ve süratli yapıları, aşırı derecede hızlı programlanmış drum-machine kullanmaları, uç noktadaki kanlı lirikleri, çeşitli korku filmlerinden seçilen sesleriyle birçok Death Metal fanını memnun etmişlerdir.Türü
: Death Metal/Grind

Grup Üyeleri

Will Rahmer - Bass, Vokal
Roger J. Beaujard - Gitar, Drum Programming
Sam Inzerra - Davul (konserlerde)


Eski Üyeler

John McEntee - Gitar
Matt Sicher - Davul
George Torres - Davul (konserlerde)
Desmond Tolhurst - Bass, Gitar
Dave Culross - Davul (konserlerde)
Ron Kachnic - Gitar (stüyo ve konserlerde)
DİSKOGRAFİ

1989 - Rehearsal Demo
1990 - Demo
1990 - Brutally Mutilated (Single)
1991 - Mortal Massacre (Single)
1993 - Mortal Massacre (EP)
1994 - House by the Cemetery (Single)
1995 - House by the Cemetery (EP)
1996 - Hacked up for Barbecue
1998 - Zombie Apocalypse (EP)
1999 - Chainsaw Dismemberment
2001 - Domain of Death
2002 - Darkest Day of Horror Tour Edition
2003 - Darkest Day of Horror
2004 - Re-Animated Dead Flesh
2004 - Living Dead (Split)