Saul Hudson

220pxsaulhudsondm1 - Saul Hudson
Doğum tarihi 23 Temmuz 1963
Doğum yeri Hampshire, İngiltere
Mesleği Müzisyen


Saul Hudson veya daha iyi bilinen adıyla Slash (d. 23 Temmuz 1965 - Hampshire, İngiltere), Guns N' Roses grubu ile ünlenen şu anda Velvet Revolver grubunun üyesi olan solo gitarist.

Çocukluğundan beri ışıltılı müzik dünyasıyla iç içe olan Saul Hudson'ın annesi 70'lerin glam rock yıldızı David Bowie'nin kostümlerini dizayn etmekteydi. Slash okulundaki derslerden çok gitarla ilgileniyordu. Genç yaşta gitara başlayan Slash, lise yıllarının sonlarında günde 12 saat gitar çalışıyordu. Bunu ödevlerden daha mantıklı buluyordu.

80'lerin sonu ve 90'ların başlarında son derece popüler olan hard rock grubu Guns N' Roses'ın solo gitaristi, Gibson Les Paul, Dunlop Cry Baby, ve fötr şapkasıyla özdeşleşmiş bunlardan ayrı düşünülemez olmuştur. Başta Slash olmak üzere aralarında sürekli bir iktidar mücadelesi oldugu söylenmiş ve metallica grubunun da bu nedenle Izzy, Slash, Duff gibi bu grubunu temellerini oluşturan isimlerden şu anda yoksun olduğu fikri birçok insan tarafından benimsenmiştir.

Slash, başta Eric Clapton ve Jimi Hendrix olmak üzere pek çok blues gitaristinden etkilenmiş ve yazdığı sololarda da bunu yansıtmıştır. Sololarında daha cok hammer on ve pull off ve Les paul'un ağladığını düşündüren bendler kullanan Slash'in sololarında herkese hissettirdiği duygu, bu insanın bir rockstardan çok ne kadar sanatçı ruhlu olduğudur. Guitar World gibi dünyaca ünlü gitar dergilerinin yanısıra her türlü müzik yayın organlarında Slash gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Slash şu anda eşi Perla Ferrar ve iki oğlu; London ve Cash ile Beverly Hills'te yaşıyor.

Şu an Eski Guns N' Roses üyeleri Duff ve Matt'in de olduğu Velvet Revolver grubununda solo gitarist olarak görev almaktadır.