RANDY RHOADS

2u95zzp - Randy Rhoads

Randall William Rhoads (d. 6 Aralık 1956 - ö. 19 Mart 1982), Amerikalı Rock gitar virtüözü. Ozzy Osbourne, Black Sabbath grubundan ayrıldıktan sonra başlayacağı solo kariyeri için kendisine uygun gitaristi ararken kendisi ile tanışmıştır. Odaya bir Les Paul gitar ve Fender çalışma amfisiyle giren Rhoads henüz çalmaya başlamıştır ki Ozzy onu seçtiğini söylemiştir. Birlikte sadece iki albüm çıkarabildiler: Blizzard of Ozz (1980) ve Diary of a Madman (1981).


Rhoads, Heavy Metal dünyasında, Blues ve Hard Rock tekniklerinin yanında gitar sololarına barok çağı klasik müziğini katmıştır.

Ölümü

19 Mart 1982 akşamı tur otobüsü, şoförün evinin önünde durdu. Amaçları yol üstünde olan şoförün evinde geceyi geçirip kendi çaplarında eğlenmekti. Ev sahibi şoför, aynı zamanda lisanslı bir pilottu. Sabaha doğru şoför Andrew Aycock, makyöz Rachel Youngblood ve Randy Rhoads çiftlikte duran ufak uçağa binip havalandılar. Kalkış sırasında uçak, içinde diğer elemanların uyuduğu tur otobüsünü sıyırdı; otobüs devrildi, uçak evin yanındaki garaja girdi. Uçaktakiler olay yerinde hemen can verdi. Otobüstekiler olayı yaralanmadan atlattı. Daha sonra yapılan incelemelerde şoförün/pilotun kanında kokaine rastlandı, Rhoads'un sonuçları negatifti; kesinlikle uyuşturucu kullanmazdı.


Ekipmanı

Randy'nin kendi ismi ile anılan Jackson marka modelleri vardır. Kendi tasarımı olan bu gitar bir tarafı kesik bir V'ye benzer. Sahnede bu gitarın yanında "Sandoval Flying V - Polka Dot", "Gibson Les Paul - Beyaz" ve "Fender USA Stratocaster" gibi gitarlar da kullanmıştır. Gitarlarında genelde Seymour Duncan ve Dimarzio manyetikler yer almıştır.

Marshall marka JMP-100 model amfiler kullamıştır. Onun haricinde kullandığı efektler: "MXR Distortion+", "MRX 10 band EQ", "Vox 847 Wah Wah" ve "MXR Stereo Chorus/Flanger".

DİSKOGRAFİ

Quiet Riot ile

* Quiet Riot (1977)
* Quiet Riot II (1978)

Ozzy Osbourne ile

* Blizzard of Ozz (1980)
* Diary of a Madman (1981)
* Tribute (1987)