EMPEROR

r768b5 - Emperor

Ihsahn ve Samoth ilk kez bir rock müzik seminerinde karşılaştı ve tanışmalarının ardından farklı adlar altında (Dark Device, Xerasia, Embryonic) müzik çalışmaları yaptılar. Emperor’dan önce aldıkları en son ad Thou Shalt Suffer’dı. Gruba bas gitarda Mortiis’in katılmasıyla Emperor kurulmuş oldu. 1992 Haziran ‘da çıkardıkları ilk demo Wrath of the Tyrants kısa zaman içinde yeraltında önemli bir popülarite kazandı ve bunun sonucunda Candlight grup ile bir kayıt sözleşmesi yaptı. Sözleşmenin ardından Samoth ritm gitarlara geçerken boşalan davula Bard Faust getirildi. 1992 yılının sonlarında, bir yıl sonra piyasaya sürülecek olan, Enslaved ile split albümleri Emperor/Hordanes Land’ı kaydettiler.


Senfonik black metal dönemi

Basa Tchort’un geçmesinin ardından Temmuz 1993’de Grieghallen Studios’da ilk stüdyo albümlerini kaydettiler. Bu kült black metal albümü In the Nightside Eclipse, 21 Şubat 1994’te piyasaya sürüldü. Emperor’a büyük bir ün ve saygı kazandırdı. Albüm, yine Emperor’a ait olan Anthems to the Welkin at Dusk albümüyle birlikte black metalin en önemli albümlerinden biri olarak gösterilir

Albüm, önceki çalışmaların aksine melodiktir ve yoğun bir klavye kullanımı vardır. Albümün 1999 ve 2004 yılındaki yeniden sürümlerinde Bathory’den A Fine Day To Die ve Ihsahn’ın etkilendiği müzisyenlerden biri olarak gösterdiği Mercyful Fate’den Gypsy şarkılarının Emperor tarafından çalınan yeniden yorumları yer alır.

Grup üylerinden Faust ve Samoth’un 1992 yılında işledikleri suçlar albümün çıkışının hemen ardından açığa çıkarıldı. Faust, kendisine eşcinsel ilişki teklif eden bir adamı öldürmüş, Samoth ise Mayhem ve diğer bazı black metal gruplarıyla birlikte kilise kundaklama olaylarına karışmıştı. Bu iki üyenin hapse girmesinin ardından davula Enslaved grubundan Trym, basa ise Alver getirildi.

Yeni kadroyla çıkardıkları ilk çalışma, yine Grieghallen Studios’da kaydedilen Reverence adlı EP’leri oldu. Bu albümdeki üç şarkıdan biri olan The Loss and Curse of Reverence, ikinci stüdyo albümlerinde de yer bulacaktır.

Diğer ünlü albümleri Anthems to the Welkin at Dusk, 8 Temmuz 1997 yılında çıkarıldı. Bu albüm öncekinden daha da büyük bir başarı elde etti. İçinde Terrorizer ve Metal Maniacs’ın da bulunduğu metal müzik dergilerinin çoğu, albümü yılın albümü olarak gösterdi. Bu albümde senfonik müzik çok önlere taşınır ve ilk defa In the Nightside Eclipse’deki Inno A Satana’da kullanılan melodik vokaller, bu albümdeki şarkıların hemen hepsinde bulunur. Albümden With Strength I Burn, bazı black metal dinleyicilerince bütün zamanların en iyi black metal şarkısı olarak gösterilir .

The Loss and Curse of Reverence için bir klip çekilmiştir. Albümün 1999 sürümünde Reverence albümünden iki parçanın yanısıra, The Loss and Curse of Reverence'ın konser videosu, 2004 sürümünde ise Bir Fin televizyon kanalında yapılan röportaj yer alır.

Müzikal özellikleri

Müziklerinde karmaşık gitar riflerine klavye yoğun şekilde eşlik eder. Tipik black metal özelliği olarak gitar solosu kullanılmaz, gitarların öne çıktığı bölümler daha çok progresif gitar rifleridir. Ezgiler genellikle Barok-Ortaçağ dönemindendir. Başlarda besteler Ihsahn veya Samoth’un veya ikisinin ortak çalışmalarının ürünüyken sonraki bestelerin hemen hepsi yalnızca Ihsahn'a aittir..

Şarkı sözleri başlarda satanizm temalıydı.Buna rağmen şeytan adı doğrudan kullanmaz, bunun yerine almighty emperor (en güçlü imparator), master of beasts (ucubelerin efendisi) gibi belirtkelere giderlerdi.Her albümüyle bu satanistik tema daha gerilerde kullanılır olmuştur. Grubun son zamanlarındaki şarkı sözleri daha çok doğa, mitoloji ve mistizm üzerinedir. Başlangıçta şarkı sözleri Samoth’a aitken, grubun son zamanlarında bu işi Ihsahn üstlenmiştir.

Emperor, her türlü ekstrem metal türü dinleyicisi tarafından çok saygı duyulan ve takdir edilen bir grup olmasına rağmen grubun müziğinin izinden giden gruplar olmamıştır. Bunun nedeni olarak aşırı karmaşık ve progresif müzik ve bunun yanısıra çok sayıda enstrümanın aynı anda ve armonik şekilde çalınması gösterilebilir .

Grup Elemanları :

* Ihsahn (Vegard Sverre Tveitan) - vokal, gitar, bas, klavye (1991–)
* Samoth (Tomas Haugen) – gitar, bas, bateri, vokal (1991–)
* Trym Torson (Kai Mosaker) - bateri (1996–)

Eski Üyeler

* Alver (Jonas Alver) - bas gitar (1995–1998)
* Tchort (Terje Schei) - bas gitar (1993–1994)
* Mortiis (Håvard Ellefsen) - bas gitar (1991–1992)
* Faust (Bård Faust) - bateri (1992–1993)

DİSKOGRAFİ

Demo

* Wrath of the Tyrant (1992)

Stüdyo albümü

* In the Nightside Eclipse (1994)
* Anthems to the Welkin at Dusk (1997)
* IX Equilibrium (1999)
* Prometheus: The Discipline of Fire & Demise (2001)

Single/EP

* Emperor (1993)
* As the Shadows Rise (1994)
* Reverence (1996)

Live

* Emperial Live Ceremony (2000)

Toplama

* Emperial Vinyl Presentation (2001)
* Scattered Ashes: A Decade of Emperial Wrath (2003)

Split

* Thorns vs. Emperor (1999)


Kişisel Yorumum ;

Black Metal dedinmi aklıma gelen ilk gruplardan . Emperor dediğin zaman akla mistik ve satanik öğeleri içeren , en karanlık gruplardan biri gelir . Zaten müziklerini dinlerseniz bu havanın oldukça yoğun olduğunu göreceksiniz . Black metal in vazgeçilmez enstrumanı olan klavyeyi en başarılı kullanan gruplardan .