Paul Stanley / KISS

kisspaulstanleync4sv8 - Paul Stanley

20 Ocak 1952 yılında New York City'de, Stanley Harvey Eisen adıyla doğan Starchild çocukluğunu Queens'de geçirdi. Öğrencilik hayatını New York High School of Music and Art'tan mezun olarak tamamladı. Müzik hayatına başlamadan önce taksicilik ve memurluk yaptı.

Gitar ile tanışıp müzik hayatına atılmaya karar verdiğinde yolun henüz çok başındaydı. İlk çaldığı gruplar arasında Rainbow (Ritchie Blackmore'un Rainbow'u değil) ve Uncle Joe isimli küçük gruplar vardı. 70'lerin başında Gene Simmons ile tanışmasının ardından Simmons'ın grubuna, Wickd Lester'a katıldı ve Paul'ün müzik hayatının ve bir yerde de KISS'in temelleri atılmış oldu. Grup 1971'de bir albüm kaydetti ancak 2006'ya gelinmiş olmasına rağmen hala resmi olarak yayınlanmadı bu albüm. (Fakat bu albüme ait birkaç şarkı KISS'in 2001'de çıkardığı box set'te yer aldı.) Ancak anlaşmalardak, bazı zorunluluklar yüzünden Paul ve Gene grubun diğer üyelerini ateşleyemediler. İş böyle olunca iki arkadaş gruptan ayrılarak Peter Criss ile Ace Frehley'i buldu ve KISS oluşmaya başladı. 4lü birbirine alıştıkça grup da iyice oturmaya başladı ve KISS, kendi adını taşıyan ilk albümü Şubat 1974'te yayınladı.

Paul'ün gruptaki lakabı "The Starchild" idi. Bu isim Stanley Kubick'in 2001: A Space Odyssey adlı filminde gösterilen, bir astronotun Star Child denilen, daha çok bir fetusa benzeyen bir forma dönüşmesi sonucu ortaya çıkan karakterden esinlenilerek bu ad takılmıştır Paul'e. Spandex ve apartman topuklu botlar giyişi, efemine materyallerle maskülarizmi birleştirerek çift cinsiyetlilik imajı yaratan Stanley'nin bu tarzı büyük ilgi çekti. Paul'ün konuşma sesi genellikle çok yumuşak kadifemsi bir tona sahip olsa da sahnede kullandığı ses Amerikalı yerlilerin şivesi ile sokak ağzının, kabadayılık tonunun adeta bir ağıt ve türkü tarzıyla harmanlanmış hali gibiydi. Paul'ün sahne kişiliği 2006 bootleg'lerinin başlığının odak noktası olmuştur. "People, Let Me Get This Off My Chest!". Ayrıca bu söz, Starchild'ın konserlerde sıkça kullandığı anonslardandır.

"Sex, Money, KISS" adlı kitapta Simmons, Paul'ün grubun lokomotifi olduğunu söylemiş ve Demon makyajına olan ilgisi sönmeye başladığı 80li yıllarda film kariyerine ağırlık vermesi üzerine Stanley'nin KISS'e daha çok asıldığını dile getirmiştir.

1999 yılında Stanley, Toronto yapımı "Phantom of the Opera" adlı bir müzikalde "phantom" rolünü oynadı. O yıl müzikalle birlikte Mayıs 25 - Ağustos 1 tarihleri ve yine aynı yıl Eylül 30 - Ekim 31 tarihleri arasında sahne aldı. Bu durum Paul'ün kendisini bir anda eleştirilerin odağında bulmasına neden oldu, gerek KISS fanları gerekse de müzikalin izleyicileri tarafından.. KISS cephesinden gelen eleştiriler genellikle olumlu yöndeydi ancak müzikalin tarafı için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değildi.

Toronto'da iken Stanley, AboutFace adlı bir plastik cerrahi kurumuyla temasa geçti. Bu kurum suratlarında problemli bölgeleri bulunan insanlara bilgi ve destek veriyordu. Stanley de onlardan daha duyarlı olmalarını istedi, çünkü Stanley'de de böyle bir sorun vardı, kendisi kepçe kulaktı. Bu isteği üzerine AboutFace, Paul rol alacağı bir reklam kampanyası başlattı ve böylece yeni bir fon oluşturuldu.
2001 yılında, eski eşi, aktris ve model, Pamela Browen, Stanley'ye boşanma davası açtı. Paul'ün bu evlilikten 6 Haziran 1994 doğumlu bir oğlu vardı. Dava kısa sürede sonuçlandı ve çift boşandı.

Rock The Nation turnesinde kalçasında oluşan bir rahatsızlık sebebiyle ameliyat olması gereken Starchild, bu ameliyatı Ekim 2005'te oldu. Ancak operasyon sonrası oluşan komplikasyonlar sebebiyle, çok geçmeden ikinci bir operasyon kapıda göründü ve 2005 Aralık ayında ikinci kez bıçak altına yattı Paul Stanley. İkinci operasyonu geçirdiği ay içerisinde doktorlar üçüncü bir cerrahi müdahalenin gerekebileceğini söyledi. Stanley ise bu durumun, yani sol kalçasındaki sakatlığın 1970lerden beri sürekli sahne almasından ve yorucu konser programından kaynaklandığını söylüyor.
2005'te Stanley, ilk resim sergisini açtı ve orijinal eserlerini satışa sundu. Şu sıralarda da 1978'den, KISS solo çalışmasından beri ilk defa, solo albüm kayıtlarına başladı. Ayrıca solo çalışmalarını kapsayacak olan bir turne de planlıyor.

Silvertone gitarları, Paul adına 4 tane özel gitar üretti. Starchil'ın önceki özel gitarları ise Ibanez Iceman ve Washburn PS2000 idi.
2005 yılına gelindiğinde Paul, Roonie Montrose'un son albümünde konuk vokalist olarak yer aldı.

19 Kasım 2005'te uzun süredir birlikte olduğu sevgilisi Erin Sutton ile ikinci evliliğini yapan Stanley, düğününü California'daki Ritz-Carlton Oteli'nde yaptı.
Paul'ün solo albümünün adının Live to Win olacağı söyleniyor ve Eylül 2006 Universal Music Group etiketiyle gibi raflardaki yerini alacağı açıklandı. Stanley, bu yaz için KISS'in Japonya'da vereceği 4 konser üzerine yoğunlaşmış durumda. Bu konserler haricinde kesinleşmiş birşey bulunmamakta.