Jason Becker

jasonbeckertq2 - Jason Becker

1987 yılında, yani 17 yaşındayken daha sonra büyük thrash metal gitaristi olacak olan Marty Friedman ile (ex-Megadeth gitaristi) Cacophony isimli grubu kurmuştur. 1987 yılında Marty Friedman'ın ön planda olduğu Speed Metal Symphony, 1989'da ise tamamen kendisinin spotlar altına çıktığı Go Off isimli şaheserleri birlikte yaratmışlardır. Bu iki albüm bu 2 gitariste o kadar büyük olanaklar sağlamışlardır ki, gitar çalan çalmayan, thrash dinleyen dinlemeyen herkes bu genç ikilinin adını ezbere biliyor olmuştur. Hatta öyle etkili olmuştur ki, bugünkü çoğu gitaristin etkilendiği efsane David Lee Roth, Jason Becker'a gitaristlik teklif etmiştir.

1989'da Cacophony dağılırken Jason Becker Perpetual Burn isimli, kendi adını zirveye çıkaracak solo albümünü çıkarmıştır. Albümün açılış parçası olan Altitudes'ta müthiş duygu yüklü sweepler atan Becker, Air adlı sadece clean tonları kullandığı parçasında gerçek yeteneğini konuşturmuştur. Marty Friedman'ın Megadeth'e geçip Rust in Peace isimli efsane thrash metal albümüne imza atmasıyla beraber dağılan Cacophony'nin üyesi Jason Becker da Roth'un grubunda, Steve Vai'nin yerini Steve Vai'nin adını unuttururcasına doldurmuş, üstelik bunu daha 20'sine bile basmadan başarmıştır. Fakat kader ona hayatının oyununu oynar; geçireceği bir hastalık nedeniyle sadece gitar hayatı değil, fani hayatı da sonlanacaktır... tabii doktorlara göre. Jason Becker 'gitarı bırakmazsa ölecek' uyarılarına rağmen gitara daha hırsla asılmış, eskisinden çok daha fazla çalmaya başlamıştır. Hani ölümüne bir işi yapmak denir ya, Jason Becker bunun mecazi olmayan örneğini sergilemiştir. Çağımızın büyük fizik dehalarından Stephen Hawking'in de geçirdiği ALS hastalığı Jason Becker'ın pençesine yapışmıştır. Fakat o buna rağmen 1996 yılında Perspective isimli 2. harikasını çıkarmayı başarabilmiştir. (her ne kadar tüm parçaları kendisi çalamamış olsa da) Doktorlar bir açıdan yanılmamış, ALS Becker'ı bulmuştur. Fakat 3 ay ömür biçilen Jason Becker, 13 yıldır hayatta ve bestekarlığını sürdürmektedir.

Evet, Jason Becker hayattadır, tabi hayatta denilebilirse. Düşünün, henüz 17 yaşında virtüöz mertebesine erişmiş, tüm zamanların en büyük gitaristi adaylarından biri, ki bazılarına göre de öyle, göz bebekleri dışında vücudunun hiçbir yerini oynatamamakta ve hayatı olan gitarı bırakıp, göz hareketlerini fare imleci olarak algılayan bir bilgisayar sayesinde beste yapmaktadır... sizce bu yaşam, ölmekten daha iyi midir?

Ama şunu iyi biliyorum ki, Jason Becker'ın yaşama olan bağlılığı onu ölümden kurtarmıştır ve bir gün ALS'ten de kurtaracak olur, yeniden üstün sweep tekniğiyle gitarların tozunu alır, virtüöz kavramına yeni bir boyut kazandırırsa, şaşırmamak gerekir. İyiler erken ölür derler. O halde Jason Becker en iyisidir...


Albümleri:

Solo:
1988 - Perpetual Burn
1996 - Perspective
1999 - The Raspberry Jams (eski demo kayıtları)
2003 - The Blackberry Jams (eski kayıtları)
Ayrıca kendisine ithafen kaydedilmiş, Paul Gilbert, Marty Friedman, Steve Vai gibi çağımızın en büyük rock gitar virtüözlerinin bir araya gelip kaydettiği A Tribute to Jason Becker - Warmth in Wilderness adında bir de Tribute albümü vardır.

Cacophony ile:
1987 - Speed Metal Symphony
1989 - Go Off

David Lee Roth ile:
1991 - A Little Ain't Enough