Henkka Blacksmith


Henri Samuli Seppälä (7 Haziran, 1980), daha çok bilinen adıyla Henkka T. Blacksmith Finlandiyalı metal grubu Children Of Bodom'un basçısıdır. Aynı zamanda back vokal de yapmaktadır. Henkka Henri'ye göre daha genel bir isimdir ve soyadındaki "Seppä" İngilizce'de Blacksmith anlamına gelmektedir. İsmindeki "T" harfi lakabı olan Torso için yazılmaktadır.

Biyografi

Henkka 1980'de Finlandiya'nın Espoo şehrinde doğmuştur. Gitar çalmaya başladığında 11 yaşındadır. Heavy Metal dinlemeye Slayer ve Pantera gibi gruplar dinleyen ağabeyi sayesinde başlamıştır. Bundan önce sadece Poison ve Guns N' Roses gibi rock grupları dinlemektedir. Daha sonra daha sert müziğe ilgi duymuş ve 90'ların başında Burzum,Dissection ve Cannibal Corpse gibi black metal ve death metal gruplarını dinlemeye başlamıştır.

İlk grubunda çalmaya başladığında 13 yaşındadır. Grubunun ismi Aivokasvain(Beyin Tümörü) idi. 2 yıl bu grupta çaldıktan sonra ayrılmış ve ana enstrümanını basa çevirmiştir. Samuli Miettinen 1996 yılında Inearthed'ten(Children of Bodom'ın orijinal adı) ayrılınca Henkka 5 telli bası ile gruba katılmıştır.

Henkka röpörtajlarda grubun öne çıkan üyesidir. Çünkü Fince'nin yanında İngilizce, İsveççe ve Fransızca da konuşmaktadır. (Henkka küçükken Fransız okulunda okumuştur.)

Zaman buldukça Helsinki Üniversitesi'nde siyasal tarih ve siyasal bilimler çalışır. Bunun dışında boş zamanlarında en büyük tutkusu olan futbol ile uğraşır ve yüzer. Children Of Bodom dışında bir grupta yer almaz ve tüm enerjisini ona harcamak istediğini söyler. Hayatındaki en önemli şeyler ailesi ve grubudur. Boyu 1.84'tür.


Diskografi

Children of Bodom ile olan Albümler


Something Wild (1997)
Hatebreeder (1999)
Tokyo Warhearts (Live CD, 1999)
Follow the Reaper (2000)
Hate Crew Deathroll (2003)
Are You Dead Yet? (2005)
Chaos Ridden Years - Stockholm Knockout Live (Live CD, 2006)
Blooddrunk (2008)

Single ve EP'ler


Children of Bodom (Single, 1997)
Downfall (Single, 1998)
Hate Me! (Single, 2000)
You're Better Off Dead!' (Single, 2002)
Trashed, Lost & Strungout (EP, 2004)
In Your Face (Single, 2005)


Etkilendigi gruplar/kisiler:Slayer,Kreator,Cathedral
Favori Cob sarkisi:Children Of Decadence
En cok begendigi konser:Pantera 94/Mr.Bungle
Favori Sehri/Ulkesi:Tokyo/Ispanya
Kariyerinin en ust noktasi:Tokyo 99/Toulouse back stage
Kariyerinin en kotu noktasi:Rauma 98