Entwine

entwine01 - Entwine

Kuruluş Yeri Finlandiya, Europe
Müzikal Tür Doom metal
Death metal
Gothic metal
Aktif Olduğu Yıllar Mart 1995'den beri


Entwine, Finlandiyalı bir doom metal grubudur.

Entwine'ın hikâyesi 1995 yılına kadar gider. A.Hanttu (bateri), T-I Mikkola (gitar,vokal) ve T.Taipale (bas gitar) beraber bir grup kurmaya karar verdiler. İlk zamanlarda Death metal yapmaya başladılar ama bir süre yapmak istedikleri müziğin bu olmadığının farkına varıp biraz daha melodic ve melankoli içeren müzik yapmaya karar verdiler ve Gothic Metal'e kaydılar buınun içinde yeni bir vokaliste ihtiyaçları vardı.Vokalistle beraber ikinci bir gitarist ve klavyeci daha aldılar gruba.

1997 yılında grup 4 parçalık bir kaset çıkarttışar "Divine Infinity" Gothic kökenli atmosferik metal olarak adlandırabileceğimiz bu albüm ile grup Finlandiya'da oldukça iyi tanınan Riitta Heikkonen'i gruba klavyeci olarak dahil etti.

1999 Yılında grup Spinefarm Records ile anlaşma yaptı ve aynı yılın eylül ayında "The Treasures Within Hearts" piyasaya sürüldü.Metal müzik piyasasından çok iyi tepkiler alan bu albüm sayesinde grup uzun bir Avrupa turnesine çıktı. 2000 nisan ayında Entwine basistlerini değiştirmeye kadar verdiler. Yeni Vokalist Mika Tauriainen ve bas gitarist Joni Miettinen gruba katıldılar (Mayıs 2000).Hemen ardından stüdyoya kapanan Entwine'ın 3 ay sonra ikinci albümleri "Gone" piyasaya sürüldü. Çektikleri video klip "New Dawn" ile şöhretlerini iyice arttıran grup Jaani Kähkönen adlı gitaristi konserlerinde kullanmak için kadrolarına kattılar

Grup 2002 yılının Ocak ayında Astia-Stüdyolarına kapandı ve hummalı çalışmalarının ardından "Time Of Despair" albümleri ortaya çıktı. Günümüzde Gothic müziğin önderlerinden olan Entwine 2004 yılında "Bitter Sweet" adlı 2 şarkılık bir Cd ve "DIEversity" adlı albümlerini yayınladı.