Mercyful

mercyfulfate1high - Mercyful

Asıl adı Kim Bendix Petersen olan King Diamond'ın vokalistliğini yaptığı heavy metal grubu. İlk albümleri 1982 yılına ait "nuns have no fun" dur. Fakat asıl başarıyı ertesi yıl çıkardıkları "Melissa" albümü ile yakalamışlardır. Sonradan tekrar düzenlenip kayıt edilen albümün ilk ve tek single 1983 yılında çıkardıkları "black funeral" dir. 1984 yılında "Don't Break The Oath" albünün çıkmasından kısa bir süre sonra solo gitarist Hank Shermann ile King Diamond arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden grup dağılmıştır.

Bu arada King Diamond kendi ismini taşıyan grubuyla müzik hayatına devam etmekteydi.

Tekrar görüşmeye başlayan King Diamond ve Hank Shermann 8 yıl sonra çalışmalara başladılar ve 1993 yılında "In The Shadows" albümünü yayınladılar. Bu albümde "Return Of The Vampire.. ('93)" parçanın bateristliğini Metallica'dan Lars Ulrich konuk sanatçı olarak yapmıştır.

Grubun, şarkılarındaki mistik öğeler ve korkunç hikâyeler yüzünden çok değişik kesimden hayran kitlesi bulunmaktadır. Şarkıların hemen hemen bütün sözlerini King Diamond yazmaktadır. Kesin olmamakla beraber King Diamond'un makyajını "Alice Cooper" a olan hayranlığından dolayı yaptığı söylenir.

Aslında Mercyful Fate için 90'lar verimli bir dönem olmuştu. 8 yıllık aranın öcünü alırcasına 2 yıllık aralarla albüm yayınladılar. 1994 yılında "Time" , 1996 Yılında "Into The Unknwon" , 1998 yılında "Dead Again" ve son olarak 1999 yılında "9".

Şu anki Kadrosu:

Vokaller : King Diamond
Gitar : Hank Shermann
Gitar : Mike Wead
Bas gitar : Sharlee D'Angelo (Arch Enemy - Witchery)
Davullar : Bjarne Holm