In Extremo

inextremo - In Extremo

In Extremo, Alman bir folk metal grubudur. Şarkıları Orta Çağ melodilerinin enteresan enstrumanlarla yenilenmiş halleridir.Metal müzik ilk çıktığında içinde bu kadar çok çeşitli tarzı barındıracağını kimse kestiremezdi şüphesiz. Metal müziğin Amerika'dan çıkıp Avrupa ülkelerine yayılmasıyla u çeşitlilik hat safhaya ulaştı. İnsanlar artık müziğe ayak uyduracağı yere, müziği kendilerine uydurdular ve kendi halk ezgilerini metal müziğe adapte ederek adına da Folk Metal dediler.

In Extremo da aynen böyle gruplardan. 1995 yılında kurulan grup, başlarda "hard" parçalar yapmasa da özellikle incelemesini yaptığım albümde oldukça başarılı eserler ortaya koydu. Alman grup, parçalarında Almanca sözler kullanmakta. Sound'undaki farklılığı ise parçalarda sıkça kullandıkları gayda ile sağlıyorlar. Melodiler hafif İskoç melodilerini andırsa da hem yapısal olarak mükemmel hem de enstrumantasyonla çok hoş bir bütünlük içerisinde.

Elimizdeki albüm biraz eskice olsa da (1999) grubu en iyi özetleyen albüm kanımca. Zaten ilk iki albümleri de akustik olması dolayısıyla pek tarza uygun değil. Verehrt Und Angespien grubun beşinci albümü. Albüm baştan sona Almanca, lirikleri pek anlayamıyoruz bu yüzden. Albümde dikkat çekici parçalara değinecek olursam Ich Kenne Alles ve ardından başlayan Herr Mannelig hoş parçalar. Onların haricinde tam bir metal parçası olan Spielmannsfluch var. Ne yapın edin bu parçayı dinleyin derim. Grup gitarlarını konuşturma konusunda da oldukça başarılı ve bunun en güzel örneğini Miss Gordon of Gight parçasında gösteriyorlar. Sadece akustik gitarla çalınan bu parça, seneler önce grubu tanımamı ve gruba hayran kalmamı sağlayan parçadır. Albümün sondan bir önceki, grupla aynı adı taşıyan parça da hem bu albümün en iyi parçası hem de Miss Gordon of Gight gibi grubu tanımamı sağlayan parçalardan biridir.

Yazının sonunda grubun resmi web sitesinden grupla ilgili diğer detayları bulabilirsiniz, ancak anlamak için biraz Almanca gerekiyor Grubu tanımayanlar için, tarzı takip edenler için bence eşsiz bir grup In Extremo. İlginçtir, ülkemizde fazla tanıyanı yok, müzik yaptığını iddia eden onlarca saçma sapan metal grubu ülkemizde sonuna kadar tanınırken, böylesine kaliteli gerçek metal grupları nasıl oluyorsa hasıraltı ediliyor. Umarım bu yazıda grubu az da olsa tanıtabilmiş, albümü almanızı sağlayabilecek kadar aktarabilmişimdir.


Şarkı listesi:

1- Merseburger Zaubersprüche 2- Ich kenne alles 3- Herr Mannelig 4- Pavane 5- Spielmannsfluch 6- Weiberfell 7- Miss Gordon Of Gight 8- Werd ich am Galgen hochgezogen 9- This Corrosion 10- Santa Maria 11- Vänner och Frände 12- In Extremo 13- Herr Mannelig (Bonus � Akustik versiyon)Grup üyeleri

* Das letzte Einhorn (Michael Rhein) - vokalist
* Dr. Pymonte (Andre Strugalla) - gayda, harp
* Flex der Biegsame (Marco Ernst-Felix Zorzytzky) - gayda
* Yellow Pfeiffer (Boris Pfeiffer) - gayda
* Der Lange (Sebastian Lange) - gitar
* Der Morgenstern (Reiner Morgenroth) - bateri
* Die Lutter (Kay Lutter) - bas gitar

Albümleri

* In Extremo Gold - 1997
* Hameln - 1998
* Weckt die Toten - 1998
* Die Verrueckten sind in der Stadt (canlı) - 1998
* Verehrt und Angespien - 1999
* Suender ohne Zuegel - 2001
* In Extremo - Live - 2002
* Sieben - 2003
* Mein rasend Herz - 2005
* Raue Spree 2005 (canlı) - 2006
* Kein Blick Zurueck 2006