Mournful Congregation

2820photo - Mournful Congregation


Mournful Congregation, 1993 yılında Avustralya'da kurulan funeral doom metal grubu.

Biyografi

Thergothon ve Candlemass’ın müziklerinden etkilenen grup üyeleri[1] ilk çalışmları Weeping’i 1994 yılında demo kaset olarak kaydetti. Bu ilk demo, Thergothon’un etkilerinin yoğun şekilde görüldüğü dört şarkıdan oluşur. Bir yıl sonra, yine demo kaset olarak An Epic Dream of Desire’ı çıkardılar. 1999 yılında son demoları Tears from a Grieving Heart’ı 300 kopya olarak çıkardılar. Bu albüm üç yıl sonra tekrar piyasaya sürülmüştür.2002 yılında, bütün çalışmlarının içinde bulunduğu The Dawning of Mournful Hymns adlı toplama albümlerini iki CD olarak piyasaya sürdüler. 1000 kopya ile sınırlandırılan bu albümleri, Mournful Congregation’un doom metal dinleyicileri arasında tanınmasını sağladı. 2002 yılında Worship ile, 2004’te ise Stabat Mater ile ortak albümler çıkardılar.

Grubun en önemli çıkışı,19 Nisan 2005’te Weird Truth etiketiyle piyasaya sürülen The Monad of Creation albümüyle oldu. Bu albümün bir kısmı 1994 yıllarından itibaren üzerinde çalışılan ama daha önce kaydedilmemiş çalışmalardır.

Müzikal özellikleri

Müzikleri, tipik funeral doom özelliği olarak çok yavaştır. Şarkılarda aynı anda üç gitar birden kullanılır. Şarkıların çoğunda akustik bölümler bulunur. Sadece akustik gitarlardan oluşan şarkıları da vardır. Davullar minimalisttir. Yoğun olarak minör gamlar kullanılsa da, majör gamlara da rastlanır. Vokal çoğunlukla growling veya fısıltı şeklindedir. Şarkı sözü konuları ilk dönemlerinde intihar, boşluk, ölüm ve mistizm iken, son albümlerindeki konular yaşamın anlamını çözme uğraşı, doğayla uyum ve funeral dooma çok uzak bir konu olan aldatılmak üzerinedir.

Diskografi

Demo

* Weeping (1994
* An Epic Dream of Desire (1995
* Tears from a Grieving Heart (1999)

Stüdyo albümü

* The Monad of Creation (2005)

Toplama albüm

* The Dawning of Mournful Hymns (2002)

Split albümler

* Let There Be Doom.../The Epitome of Gods and Men Alike (Worship ile) (2002)
* A Slow March to the Burial (Stabat Mater ile) (2004)

Üyeler

* Damon Good - vokal, bas, gitar
* Justin Hartwig - gitar
* Adrian Bickle - davul

Önceki üyeler

* Sean Graetz - gitar
* Mark Bodossian - bas
* Darren McLennan - gitar