Skepticism

33agl11 - Skepticism

1991 yılında kurulan Finlandiyalı funeral doom metal grubu. Thergothon ve Funeral ile birlikte funeral doom alttürünün öncüsüdür.


Tarihçe

İki şarkıdan oluşan ilk teklileri Towards My End death metalin melodik bir türevi, bir sonraki Aeothe Kaear ise bu türün klavyeli ve minör gamlara daha çok yer verilen şeklidir. Grup Stormcrowfleet albümüyle birlikte müziklerini daha da yavaşlatır ve bütünüyle hüzünlü melodilere yönelir. Her biri ortalama onar dakikalık 6 parçadan oluşan Stormcrowfleet, Thergothon’un Stream From the Heavens albümüyle birlikte funeral doom metalin önemli albümlerindendir.

Grubun diğer önemli ve büyük etkili albümü 1998 yılında çıkan Lead and Aether’dir. Bu albümden "The March and the Stream" bazı funeral doom metal dinleyicileri tarafından bütün zamanların en hüzünlü doom metal şarkısı olarak gösterilir. Lead and Aether’in ardından grubun müziği biraz daha hızlanmıştır.

2007 yılında, içinde Shape of Despair ve Monolithe gibi grupların da bulunduğu müzisyenler Skepticism parçalarının yeniden yorumlandığı Entering the Levitation:A Tribute to Skepticism adlı bir albüm hazırlanmıştır.


Müzikal özellikleri

Bir funeral doom grubu olarak müzik tempoları 60 BPM’nin altındadır. Klavye kullanımı çok yoğundur. Vokaller growling şeklindedir ve diğer enstrümanların biraz gerisinde tutulur. Davul için doygun bir ayara gidilmiştir. Downtuned ayarlı gitar sesleri diğer doom metal gruplarının aksine fazla öne çıkmaz. Albüm kayıtları düşük kalitededir. Şarkı sözleri soyut ve ütopiktir, belirli bir simge anlatmaktan uzaktır ve akla rüyaları getiren olaylar anlatılır. Soğuk, rüzgar, alev, hava gibi sözcükler şarkı sözlerinde çok sık geçer.


Grup üyeleri

* Matti - Vokal
* Jani Kekarainen – Gitar
* Pasi Pöyry - Klavye
* Lasse Pelkonen – Davul


Diskografi

* 1992 Towards My End (Demo, Single)
* 1994 Aeothe Kaetar (Demo)
* 1995 Stormcrowfleet
* 1997 Ethere (EP)
* 1998 Lead and Aether
* 1999 Aes (EP)
* 2002 The Process of Farmakon (EP)
* 2003 Farmakon