RICHIE SAMBORA

29dgznr - Richie Sambora | Richie Sambora Kimdir ?

Richard Stephan Sambora (d. 11 Temmuz 1959, Perth Amboy, New Jersey), ABD li Rock şarkıcısı, gitarist, şarkı sözü yazarı ve Bon Jovi grubunun gitaristi.Guitar Magazine Dergisi Sambora'yı tüm zamanların en iyi gitaristleri listesinde 29 numarada göstermiştir.Ayrıca Eric Clapton onun için : "Yanımızda hiç sıtmayan mükemmel bir gitarist ve çok yetenekli bir müzik adamı..." demiştir.Sesi de pek çok insana göre harikadır.

Richard Stephen Sambora 11 Temmuz 1959'da doğdu. Polonyalı babası Adam C. Sambora (ailesinin kökeni Kraków'a uzanıyor) ve İtalyan anne Joan Sienila ile Woodbridge Township, New Jersey'de büyüdü. Woodbridge Lisesi'nde öğrenim gördü. 1970'de Jimmi Hendrix'in ölümünün ardından 14 yaşında gitar çalmaya başladı. En başından beri ilham kaynağı blues ve 60'ların rock and roll'uydu. İdolleri Eric Clapton, Jimi Hendrix, Jeff Beck, Stevie Ray Vaughan, Johnny Winter ve Jimmy Page'dir. Ayrıca İspanyol klasik müziğinden de ilham almıştır.

ROL ALDIĞI FİLMLER

Richie Sambora 1983'te Staying Alive filminde gruptaki gitarcı rolüyle oynadı, 2003 yılında tv dizisi American Dreams'de Eric Clapton'ı canlandırdı. On The Line filminde Mick Silver kararkterini canlandırdı. The Chris Isaack Show'a katıldı. 2005'te tv sit-com'u Still Standing'de Papaz Roach'u oynadı.