DISSECTION


3013v2p - Dissection | Dissection Biyografi

Dissection, İsveç'li melodik black/death metal grubu.

Dissection 1989 yılında gitarist/vokalist Jon Nödveit ve bas gitarist Peter Palmdahl tarafından kuruldu. Jon ve Peter grubu kurmadan önce 1987-1989 yılları arasında Siren's Yell adlı bir thrash grubundan müzik yapıyorlardı.1989 yılında Dissection'u kurmaya karar verdikten sonra şarkı yazmaya başladılar ve 1990 baharında baterist Ole Öhman gruba katıldı.

1990 yılında ilk demoları "The Grief Prophecy" piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra Fransız Corpsegrinder Stüdyoları ile bir 7" anlaşması yaptılar.Grup firmadan "Into Infinite Obscurity" adlı EP'yi 1991 yılında piyasaya sürdü.

1992 yılının başlarında ikinci demoları "The Somberlain" piyasaya sürüldü. Bir demo için müthiş bir rakam olan 19600 satış rakamından sonra hemen İsveçli No Fashion Stüdyoları grup ile sözleşme imzaladı. Fakat gruptan ve firmadan kaynaklanan çeşitli sebeplerden dolayı ilk albüm 1993 yılının Aralık ayına kadar sarktı. Fakat değmişti albümün yapımcısı ünlü müzisyen Dan Swanö (Edge Of Sanity) mükemmel bir prodüksiyon yapmış ve albüm çok harika tepkiler almıştı. Bunun bir nedeni de albümün Mayhem'in ölen gitaristi Euronymous'a adanması idi. Euronymous Jon ve Peter'in çok samimi arkadaşı idi ve demo çalışmalarında yardımlarda bulunmuştu.Albüm kısa bir süre içinde İsveç içinde hiç reklamsız 18.000 satınca pek çok firma gözünü Dissection'un üzerine dikti.

Çok başarılı geçen Avrupa turnesinden sonra grup önemli bir sarsıntı yaşadı. John Zweetslot gruptan ayrılma kararı almıştı. John Marduk grubunun elemanları ile beraber Cardinal Sin adlı bir grup kurmuş ve müzik hayatına orada devam etmeye karar vermişti.

Grup Johan Norman'ı gruba yeni gitarist olarak almışlardı. Johan grup elemanlarının çok eski arkadaşı idi ve hemen her konserlerinde grupla beraberdi.Bu yüzden gruba uyum sorunu çekmedi.

Grubun en önemli yaşadığı sıkıntı 1997 Temmuz ayında meydana geldi. Jon ve Vlad adlı arkadaşı 37 yaşındaki Mısırlı Josef Ben Maddour adlı bir homoseksüeli öldürmekten dolayı hapis cezası aldı. Jon 8 sene Vlad 10 sene ile cezalandırılmıştı. Böylece Dissection ikinci bir Burzum vakası ile karşı karşıya gelmişti. Jon hapiste müzik hayatına devam etme kararı almıştı. Bu arada Johan Norman önceleri Reaper sonra Soulreaper adlı bir grup kurmuş ve Nuclear Blast firması ile anlaşmıştı.

Müzik dünyasına "The Somberlain" albümü ile fırtına gibi giren Dissection grubu Jon'un sarhoş bir günde işlediği cinayet yüzünden sekteye uğramıştır. Her ne kadar Jon hapisten müzik çalışmasına devam etme kararı alsa da Dissection asla eski günlerine geri dönememiştir akabinde'de grubun kurucusu ve gitarist/vokalisti Jon Nödtveidt'in intihar (2006) etmesiyle dağılmıştır.


GRUP ELEMANLARI

Son Kadro

* Jon Nödtveidt - vokal , ön gitar
* Set Teitan - ritim gitar
* Tomas Asklund - davul


Önceki Üyeler

* Erik Danielsson - bass (sadece canlı performanslarda)
* Ole Öhman - davul
* Peter Palmdahl - bass
* Mattias "Mäbe" Johansson - gitar (session)
* Tobias Kjellgren - davul
* John Zwetsloot - gitar
* Johan Norman - gitar
* Bård 'Faust' Eithun - davul (session)
* Emil Nödtveidt - bass (session)
* Brice LeClercq - bass
* Hakon Forwald - bassDİSKOGRAFİ

Stüdyo Albümleri

* The Somberlain (1993)
* Storm of the Light's Bane (1995)
* Reinkaos (2006)


Live ( Canlı Performans ), EP, ve Derlemeler

* Into Infinite Obscurity (EP) (1991)
* Where Dead Angels Lie (EP) (1996)
* The Past Is Alive (The Early Mischief) (1997)
* Live Legacy (live) (2003)
* Maha Kali (EP) (2004)

Demolar

* The Grief Prophecy (1990)

Videografi

* Live & Plugged Vol. 2 (VHS) (1997)
* Rebirth of Dissection (DVD) (2006)