MORGUL

1990 yılında bir Black Metal grubu olarak kurulan, 2 demo albüm sonrasinda Black Metal ile Gothic bazlı Horror Metal i harmanlamaya başlayan Morgul, Norveç ten çıkan tek kişilik bir proje. Jack D Ripper in yarattığı olağanüstü karanlık atmosferi; lanet dolu şarkı sözleri ve korku filmlerini anımsatan çılgınlığın ötesinde vokaller ile özetlemek mümkün.

1994 ve 1995 yılında çıkan 2 demo albüm sonrasında (Vargvinter ve In Gowns Flowing Wide) arka arkaya gelen Lost In Shadows Grey (1997) ve Parody Of The Mass (1998) albümleri ile müthiş bir başarı yakalayan Morgul, 2000 yılında çıkan ve Horror Metal türünde bir başyapıt olan The Horror Grandeur albümü ile piyasayı mest etti, salladı, yıktı geçti... diyebiliriz.

Bir korku filmi soundtrack inden çok daha fazlası ve çok daha ağırı olan bu albüm ile yaratıcılığın, hayalgücünün sınırlarını zorlayan Jack D Ripper a kemanda ve vokalde The Sins of Thy Beloved, Sirenia ve Tristania dan tanıdığımız Pete Johansen destek oldu. Tüm parçaların birer başyapıt olduğu albümde korkularını nefrete dönüştüren Jack D., keman, scream ve brutal vokal ile oluşturduğu atmosferini black metalden yabancı olmadığımız öğeler ile süsledi.

Century Media Records etiketi ile çıkan Horror Grandeur albümü ile piyasanın hiç de yakın olmadığı korku öğelerini klasik black ve death öğeleri ile birleştiren ve içerisine Doğu Avrupa Folklorik etkilerini katmayı başaran Jack D. Ripper, 2000 yılında hazırladığı albümü ile büyük başarı yakaladı.

Horror Grandeur un başarısından sonra 1 sene çalışmalarına ara veren Jack D. Ripper 2001 başlarında yeni albüm için çalışmaya başladı. Daha önce Tristania, The Sins of Thy Beloved ve Alastis gibi gruplarla çalışmış olan Terje Refsnes ile stüdyoya giren Jack D., Horror Grandeur albümünden daha farklı ama daha sert ve hazmı daha zor bir albüm için hazırlanıyordu.

The Sketch of Supposed Murderer ismini verdiği albümünü 2002 yılında tamamlayan Jack D. Ripper, albümü için; Müzikal anlamda bir başkaldırış, bir soundtrack, görsel bir ziyafet yorumlarında bulunmuş. Albümdeki Violent Perfect Illusions,Truth, Liars And Dead Flesh, Of Murder And Misfortune şarkılarını iyice hazmedebilmek için 3-5 defa dinlemek gerekiyor.

Grup Elemanları

Jack D. Ripper : Vokal & Müzik
Pete Johansen : Ziyaretçi Müzisyen
Terje Refsnes : Ziyaretçi Müzisyen

DİSKOGRAFİ

Stüdyo Albümleri

* 1997: Lost In Shadows Grey
* 1998: Parody Of The Mass
* 2000: The Horror Grandeur
* 2001: Sketch Of Supposed Murderer
* 2005: All Dead Here…


Demolar

* 1995: Vargvinter - From The Dark Streams Of Night
* 1996: In Gowns Flowing Wide