Orphaned Land İsrailli bir oryantal metal müzik grubu. Müslüman ve yahudi elemanlardan oluşan grup Yahudi ve doğu geleneklerini barındıran bestelerini Doom/death tarzıyla çalıyo.

Orphaned Land, Sahara (1994) albümü ile death metal ile oryantal müziği birleştirerek bir ilke imza attı. 1996'da çıkardıkları El Norra Alila albümlerinde müzik kalitelerini geliştirdiler. Arap ve Yahudi melodilerini barından albümlerinde Müslüman ve Musevi birlikteliğini savundular. El Norra Alila, kelime anlamı olarak Arapça'da ve İbranice'de Karanlıkların ve aydınlıkların Rabbi anlamına geliyo.

Ud veya kanun benzeri doğuya özgü çalgı aletlerini şarkılarında kullanan Orphaned Land (oturup rakı içilebilecek bi grup yani ) 2004'te çıkardıkları Mabool albümleri ile bağlama da çalmaya başladı. İncil'deki Nuh Tufanı'nı konu alan albüm, 12 şarkıdan oluşuyor.

parçalarında satanizm, dinler arası zıtlıklar, sevgiliye sitem/öfke ve acı içeren sözlerin yanı sıra tanrıyı öven, sempati dolu sözlerede yer veren nadir gruplardandır. öyle ki el norra alila'da "her şeye gücü yeten baba, tanrı, her şeyi yaratan, bizlere merhamet et. büyük tanrı, ah korktuğumuz tanrı, bizleri affet, cennetlerin kapanma saati geldiğinde" gibi sözler yer alıyor. grup shlomit levy adında birde bayan vokale sahip ki görülmesi gerekir diyorum. ayrıca grubun israil dışında verdiği ilk konserin türkiye'de olmasıda başka bir ilginç durum. doom metal yapmakta olan grup sadece parçalarında bol bol oryantal öğelere yer vermekte. buda oryantal metal yapıyorlar gibi yanlış bir yaklaşıma sebep oluyor. yaptıkları röportajda sıkı bir pentagram dinleyicisi olduklarını söyleyen bu yaratıkları the beloved's cry adlı tapılası eserden dinlemeye başlayabilirsiniz.

web sitelerinden türkiye'deki fanlarına aşağıdaki mesajı ulaştırmış :

"herkese merhaba!

orphaned land sarkilari dosya paylasim programlarinda dolasiyor ve oldukca ragbet goruyor. biz kesinlikle paylasima karsi degiliz. fakat turk hayranlardan bir istegimiz var. eger albumu mp3 olarak dinlediyseniz ve begendiyseniz, lütfen orjinal cd'sini alın. bu sayede, sadece yuksek ses kalitesinde, harika kapak tasarimina sahip orjinal bir albume sahip olmakla kalmayacak, daha da önemlisi orphaned land'in müzik yasantisina devam etmesini saglayacaksiniz.