Chris Isaak

790px Chris Isaak - Chris Isaak

Doğum adı Christopher Joseph Isaak
Doğum 26 Haziran 1956 (1956-06-26) (53 yaşında)
Stockton, Kaliforniya
Tarz(lar) Rock, Rock and Roll , Rockabilly , Surf Rock
Meslek(ler) Müzisyen, Şarkıcı, Bestekâr, Aktör
Etkin yıllar 1984-günümüz

Kişisel Hayatı

Chris Isaak 26 Haziran 1956'da Stockton'da St. Joseph's Hastanesinde doğdu. Annesi Dorothy patates cipsi fabrikası işçisi, babası Joe ise forklift sürücüsüydü. Annesi İtalyan asıllı Amerikandır. Nick ve Jeff adında iki kardeşi vardır. 1961 ve 1970 yılları arasında ilköğrenimini Stockton's Woodrow Wilson Elementary School ve Daniel Webster Junior High okullarında gerçekleştirmiştir. Isaak'a 1971 yılında ilk gitarını kız arkadaşı Carole Low hediye etmiştir. 1973'te Stagg Lisesinde okulun öğrenci başkanlığına seçildi. 1974 yılında mezun olduğu okulundan sonra Delta Üniversitesine kaydını yaptırdı. 1977 ile 1978 yıllarında Pasifik Üniversitesinde öğrenci olarak Kyoto ve Tokyo'da tur rehberi olarak çalıştı. Aynı yıllarda amatör boks ile ilgilendiği Japonya'da Elvis Presley'nin 1954 yılı Sun Sessions albümünü araştırdı. 1979 yılına gelindiğinde, kendisi ve abisi Nick ile Rock'n Roll ve Country tarzı müzikler ile bir harmoni oluşturarak 50 Dolar kazandılar. 1981 yılından itibaren tanıştığı kariyer yapımcısı Erik Jacobsen ile kendini tamamen müzik kariyerine odaklayan Isaak ilk albümünü de Jacobsen ile tanıştıktan sonra çıkartmıştır.


Müzik Kariyeri

saak genç yaşta iken ailesi ve kendisinin aldığı ikinci el Elvis Presley kayıtlarıyla kendi müzik eğitimini geliştirdi.Dinlediği kayıtlar onun müzik sesini belirlenmesinde etkili oldu. Isaak ve ağabeyi Nick akustik gitarlarıyla birbirlerine uyum sağlayarak amatör şekilde gitar çalmaya başlarlar. Ağabeyi ile birlikte AWOL'un U0P albümünde geçici olarak çalışarak 50$ kazanmıştır. Bu Isaak'ın ilk performansıdır. Isaak ilk albümünü Silvertone'u 1984 de Warner Bros. kayıt şirketi imzasıyla çıkardı. Eleştirmenlerin beğenisini toplamasına rağmen bu albümden sadece 12,000 adet kopya satıldı.Bu albümdeki Gone Ridin ve Livin' for Your Lover David Lynch'nin Mavi Kadife adlı filmin özelliklerini taşır. İkinci albümü kendiyle aynı ismi taşıyan Chris Isaak ünlü fotoğrafçı Bruce Weber tarafından fotoğraflandı. Bu albümle birlikte çıktığı canlı performanslar onu bir yıldız yapma yolunda ilerletti.

Isaak bu sıralarda Roy Orbison ile tanıştı. Orbison'un onu kendi çıkacağı turnelere davet etmesi Isaak'ı gururlandırdı ve onunla turnelere gitti. Ayrıntılı ve titiz performansıyla göze çarpan Isaak, Orbison ile iyi bir dostluk kurdu. Orbison "o tanıyabileceğim en iyi insanlardan biri" diyerek Isaak'ı övdü.Isaak, Warner Bros. ile olan sözleşmesini 1988'de yeniledi ve şirket onu Reprise Records 'e yönlendirdi.
Bilinen en iyi şarkısı Wicked Game 'in de bulunduğu Heart Shaped World albümü 1989 da çıktı. Wicked Game'in enstrümantal versiyonu 1990'da David Lynch'in Wild at Heart isimli eserinde de yayınlanmıştır. Atalanta Radyo İstasyonu müzik direktörü Lee Chesnut, Lynch'in filmlerinden etkilenmiş ve şarkıyı radyosunda çalmaya başlamış ve kısa sürede şarkı en çok dinlenilenler listesine girmiştir. Chesnut'un şakıyı diğer ulusal radyo istasyonlarına da yaymasıyla şarkı 1991 Şubat'ının ulusal top 10 listesine girmiştir. Şarkının videosu Herb Ritts tarafından yönetilmiş , MTV ve VH1 de büyük ilgi toplamıştır. Video siyah beyaz olup deniz kıyısında çekilmiştir. Video klipte Isaak'a Danimarkalı süpermodel Helena Christensen eşlik etmiştir.Klipte Isaak genelde Christensen'e sarılmış halde şarkıyı söylemektedir. Şarkının daha az yayınlanmış video versiyonu David Lynch 'nin Wild at Heart filminde bir sahnedir. Isaak, 1995'de uzun süredir gitaristi olan James Calvin Wilsey ile yolları ayrılmış ve budan sonra kendisine gitarıyla Hershel Yatovitz eşlik etmiştir.


Isaak, Babanın Metresi adlı filmde espirili ve eğlenceli bir palyaço karakterini canlandırmış ve bu ilk filminde büyük bir beğeni toplamıştır. Bu filmden sonra sanatçıya filmlerde oynama teklifleri gelmeye başlamıştır.


1993 yılında dördüncü albümü olan San Francisco Days'i çıkardı. Albüm ile çıkış parçası olan "Can't Do A Thing (To Stop Me)" Grammy Ödülleri'ne aday oldu. 1999 senesinde Isaak'ın Baby Did a Bad, Bad Thing , Tom Cruise ve Nicole Kidman'ın başrollerini üstlendiği Stanley Kubrick'in son filmi olan Eyes Wide Shut 'da yayınlanmıştır. Bu şarkı 1995'deki çıkardığı Forever Blue adlı albümünde yer almaktadır. Bu şarkını video klibi Herb Ritts tarafından yönetilmiştir. Sihay beyaz olmayan bu klipte Isaak'a Fransız süpermodel Laetitia Casta eşlik etmiştir. Bir motel odasında çekilen video klip yönetmen Ritts ile Isaak'ın birlikte çalıştığı ikinci video kliptir.


Isaak aynı zamanda Amerika'da gece geç saatlerde yayınlanan talk-show programı olan The Late Late Show with Craig Kilborn 'un müziğini de yapmıştır. 2001 yılında kendi televizyon programı olan The Chris Isaak Show 'u sunan Isaak'ın bu programı Mart 2001 den Mart 2004'e kadar Amerika'da yayınlandı. Yetişkinler için hazırlanan bu program Isaak'ı bir yıldız olmaya daha da çok yaklaştırdı. 2004 yılında Life Will Go On şarkısı Mandy Moore ve Matthew Goode başrollerini paylaştığı Chasing Liberty 'nin film müziği olmuştur. Two Hearts şarkısı ise Quentin Tarantino'nun yönettiği ve başrollerini Christian Slater ve Patricia Arquette paylaştığı True Romance adlı filmin film müziği olmuştur.


Isaak'ın uzun süredir prodüktörü olan Erik Jacobsen müzikteki 15 yılını doldurmuştur. Jacobsen The Lovin' Spoonful 'a yaptığı prodüktörlüğünden tanınır. Isaak, Jacobsen ile olan anlaşmasını 2002'deki albümü olan Always Got Tonight ile bitirdi.


Isaak, 5 yıl aradan sonra 2009'da John Shanks ile birlikte Mr. Lucky adlı albümü çıkarmıştır. Albümde Breaking Apart adlı şarkıda Trisha Yearwood ile ve I Lose My Heart adlı şarkıda ise Michelle Branch ile düet yapmıştır.

Gitarları

Sahip olduğu ilk gitarı ona ilk sevgilisi olan Carole Low vermiştir.1980'lerde bir pawn shop'tan 80$'a Sears Silvertone marka elektronik gitar almıştır.

Birçok gitarist Isaak'ın temel olarak kullandığı elektronik gitarının Gretsch 6120 olduğunu düşünür; ancak 2002 yılındaki bir röportajında Isaak Gibson marka bir akustik gitar ile görünür:

' Bende bir tür Gibson versiyonu olan Gretsch 6120 var, bir Chester Burton Atkins türü. Bunlardan bir tane ürettikten sonra bana gösterip, beğendiğim takdirde bana vereceklerini söylediler. Bu çok hoşuma gitti ve o zamandan beri hep bunu çalıyorum. İnsanlar bunun bir kara şahin olduğunu düşündüklerini söylediler ama hayır değil. O bir beyaz Gibson. Ben bugüne kadar böyle bir şey ürettiklerini düşünmüyorum. Bunu bir prototip olarak üretmişler, ellerini mahvetmişler, ve demişler ki; Hah, bunu Isaak'a verin.'

Isaak ayrıca şarkı sözlerini yazmak için bir Gibson J-200 kullanmaktadır.

Stüdyo Albümleri

* Silvertone (1985)
* Chris Isaak (1987)
* Heart Shaped World (1989)
* San Francisco Days (1993)
* Forever Blue (1995)
* Baja Sessions (1996)
* Speak of the Devil (1998)
* Always Got Tonight (2002)
* Christmas (2004)
* Mr. Lucky (2009)


Derleme ve Live Albümleri

* Wicked Game (1991)
* 3 for One (2000)
* Best of Chris Isaak (2006)
* Live in Australia (2008)