OPETH


opethtt8 - Opeth


Gitarist Peter Lindgren ve Mikael Akerfeldt tarafından 1990 yılında Stockholm’de kurulan Opeth death metale progresif tarz sesler ve akustik öğeler kattı. Namları yükseldikçe, müzikte kategori sınırı tanımayan ve on daikadan aşağı şarkı yapmayan grup olarak bilinmeye başlandılar.

Çıkardıkları demolardan sonra nihayet ilk albümleri “Orchid” oldu. Gruptaki cevheri gören Candlelight Records şirketi bu albümü 1995 yılında piyasaya sürdü. Bu albümde bas gitarda Johan De Farfalla, bateride ise Anders Nordin gruba katılmıştı. Albüm başarılı oldu ve Opeth metal camiasına girişini yaptı.

Bu albümün ardından grup 1995 ilkbaharında İngiltere’de, birinin London’s Astoria olduğu, iki büyük organizasyona katıldı. Konserlerden sonra Stockholm’e geri döndüklerinde hemen ikinci albümleri “Morningrise” için çalışmalara başladılar. Albümü 1996 ilkbaharında doldurdular. Albüm piyasaya çıkmadan önce grup Morbid Angel ve The Blood Divine’la İngiltere’ye ikinci bir turneye çıktı. Senenin sonunda çıkan “Morningrise”, metal hayranları ve eleştirmenlerden tam not aldı. Grup adını dağa taşa duyurdu, İngiliz black metalin tanrısı Cradle of Filth’le Avrupa turuna çıkma şansı buldu.

Grup bundan sonraki iki sene boyunca çalışmalarını sürdürüp boş durmasa da albüm çıkarmadı. Bu arada baterist Anders Nordin grubu terketti. Opeth kadrolarına eleman aramaya başladı. Bunun için “Biz çok büyük bir grup olucaz. Bu fırsatı kaçırmak aptallıktır, meşhur olacaksın!” şeklinde ilanlar verdiler. Ummadıkları kadar başvuru aldılar. Ve nihayet Uruguay doğumlu, eski Amon Amarth’lı Martin Lopez’i kadrolarına dahil ettiler. Bu arada bas gitarist De Farfalla da gruptan ayrılmıştı. Martin Lopez, en iyi arkadaşı olan basist Martin Mendez’i gruba önerdi. Grup -daha sonraları onları bu günlere getiren en önemli kişilerden biri olacak olan- Martin Mendez’i de gruba aldı. Yeni kadroyla 1998 yılında daha karanlık, daha agresif olan “May Arms, Your Hearse” albümü çıktı ve grup ününe ün kattı.

Opeth’in bir sonraki albümü, İngiltere’nin en büyük metal plak şirketi Peaceville etiketiyle çıkan Still Life (1999) oldu. Progresif-rock etkilerinin görüldüğü bu albüm grubun o ana dek yaptığı en iyi çalışma oldu.

Grup bir sene sonra yeni albümleri “Blackwater Park” için Götheburg’da stüdyoya girdi. 2001 yılında piyasaya çıkan albüm Opeth’e dünya arenasında daha da büyük bir şöhret kazandırdı. Grup bu albümden sonra ilk kez Amerika’ya, Malwaukee Metalfest için Amorphis ve Nevermore ile turneye çıktı ve Avrupa’da çeşitli büyük etkinliklere katıldı.

Bundan sonra grup “kardeş” olarak adlandırılan iki albüm daha çıkardı. Bunlardan birincisi Deliverance ve ikincisi Damantion’dı. İki albüm de aynı anda hazırlandı. Stüdyoya kapanıp iki albüm birden hazırlayan grubun vokali Akerfeldt o günler için “Bir daha cüret edemeyeceğimiz, kabus gibi günlerdi.” diyordu. Deliverance brutal, kapkara ve karanlığa gömülmüş bir konsepte sahipken Damnation, içerdiği progresif ve klasik rock sesiyle, o karanlığı dengeleyen bir ışık gibiydi. İki albüm kontrast ama uyumlu, dengeleyici bir halde hazırlanmıştı. Böylece Deliverance 2002 sonbaharında, Damnation ise 2003 ilkbaharında çıkmış oldu.

Progresif death metal tarzıyla Opeth, şu anda en büyük hayran kitlesine sahip metal grupları arasında...


Diskografi


Stüdyo albümleri

Çıkış / Tarihi / Albümün Adı
15 Mayıs 1995 Orchid
24 Haziran 1996 Morningrise
18 Ağustos 1998 My Arms, Your Hearse
18 Ekim 1999 Still Life
27 Şubat 2001 Blackwater Park
4 Kasım 2002 Deliverance
14 Nisan 2003 Damnation
30 Ağustos 2005 Ghost Reveries
3 Haziran 2008 Watershed


Single'lar

Çıkış / Tarihi /Parçanın Adı
2001 The Drapery Falls
2003 Still Day Beneath the Sun
2006 The Grand Conjuration


Canlı Albümler

Çıkış / Tarihi /Albümün Adı
24 Kasım 2004 Lamentations
5 Kasım 2007 The Roundhouse Tapes

Diğer

Çıkış / Tarihi /Albümün Adı
17 Ekim 2006 Opeth Box Set


Üyeler

Yıllar / Üyeler

1990 Isberg, Åkerfeldt, Nordin, Döring
1991 Isberg, Åkerfeldt, Nordin, Pettersson, Dimeo, DeFarfalla
1992 Isberg, Åkerfeldt, Lindgren, Nordin, Guteklint
1993 Åkerfeldt, Lindgren, Nordin, Guteklint
1994 - 1996 Åkerfeldt, Lindgren, Nordin, DeFarfalla
1997 Åkerfeldt, Lindgren, Mendez, Lopez/Nordin
1998 - 2004 Åkerfeldt, Lindgren, Mendez, Lopez
2005 - 2006 Åkerfeldt, Lindgren, Mendez, Lopez, Wiberg
2006 - 2007 Åkerfeldt, Lindgren, Mendez, Wiberg, Axenrot
2007+ Åkerfeldt, Åkesson, Mendez, Wiberg, Axenrot


Martin Mendez(Bass)

010rk0 - Opeth


Martin Lopez(Drum)

martine - Opeth

Mikael Åkerfeldt(Vokal,Lead Guitar)

mka - Opeth

Peter Lindgren(Ritim gitar)

ptr - Opeth