Atheist


Köken
Sarasota, Florida , ABD

Tarz(lar)
Death metal
Progressive metal
Technical death metal

Etkin yıllar
1984–1992
1993–1994
2006–

Florida'da 1986 yılı başında ortaya çıkan Atheist grubu müzik otoritelerince Brain-Metal olarak adlandırılmaktadır. Gerçekten gerek kullandıkları enstümanlarındaki yüksek teknikleri gerekse şarkı sözlerindeki yüksek kalite onların bu isimi haketmesini sağlıyor. Kelly Schaefer (Gitar-Vokal), Steve Flynn (Bateri), Rand Burket (Gitar) ve Roger Patterson (Bas gitar)'dan oluşan bu gerçekten teknik grup 1989 yılında "Piece Of Time" adındaki ilk albümü çıkardılar. Bu adamlar her zaman kendi stillerini yaratmışlardır . Gerçekten abartılmayacak kadar kaliteli metal müzik yapıyorlardı [Sanırım Metal Star dergisiydi bir kritik görmüştüm yazar Atheist'i tanımlayacak en iyi stil Death-Jazz demekteydi . Bana görede Death-Metal'in Dream Theater'i seviyesinde bütün elemanları üst kalitedeydi,yaptıkları müzik biraz fusion metal, biraz deneysel metal olarak ifade edilirse size grup hakkında daha iyi bir ipucu verebilir sanırım (MrCooL)].

Yarattıkları stilin ardından onu takip eden aynı kaliteye sahip CYNIC, PESTILENCE ve GORGUTS ile devamlı turneler düzenlediler. Fakat Atheist asla hakettiği dikkatleri üstüne çekemedi. [Bana göre death-metal müzikte hep brutal vokal ve kaosu tercih eden Detroit,Chicago ve Florida gibi Amerikan Death Metalinin kalbinin attığı şehirlerdeki dinleyiciler Atheist'in şarkılarını, stilini algılayamadı hazmedemedi (MrCooL)].

Tabi grubun yaşadığı en büyük talihsizliğinde bunda etkisi çok önemli. Üst düzeyde yetenekli, besteci olan bas gitaristleri Roger Petterson 1990 yılında Atheist'in CANDLEMASS ile beraber çıktığı Amerika turnesi sırasında trajik bir şekilde öldürüldü.Bu büyük kayıbı CYNIC grubunun eski basisti Ton Choy ile kapatmaya çalıştıktan sonra 1991 yılında "Unquestionable Presence" ve 1993 yılında "Elements" adlı iki albüm çıkardılar.

Ve ardından gruplarını dağıtmaya karar verdiler. [Bana göre çok büyük bir kayıp ] Bugun sadece vokalistleri Kelly Schaefer müziğin içinde . NEUROTICA adında kurduğu grup ile müzik yapmaya devam etmekte. Fakat halen Atheist'in hayranları için albümleri yeniden düzenlenip piyasaya sürülmekte.


Grup Üyeleri

Şu Anki Kadrosu

* Kelly Shaefer – Vokal, Ritim Gitar
* Rand Burkey – Gitar
* Steve Flynn – Bateri
* Tony Choy – Bas Gitar (ex-Cynic, ex-Pestilence)

Önceki Üyeleri

* Sonny Carson – Gitar (Gnostic)
* Chris Baker – Gitar (Gnostic)
* Steve Flynn – Bateri (Gnostic)
* Roger Patterson – Bas Gitar
* Frank Emmi – Gitar
* Mickey Hayes – Bateri
* Josh Greenbaum – Bateri
* Marcel Dissantos – Bateri
* Darren McFarland – Bas Gitar
* Kyle Sokol – Bas Gitar
* Shannon Lorelei – Bas Gitar


Diskografi

Demolar

R.A.V.A.G.E. adı ile

* Rotting in Hell (1985)
* On They Slay (1987)
* Hell Hath No Mercy (1987)

Atheist adı ile

* Beyond (1988)

Stüdyo Albümleri

* Piece of Time (1989)
* Unquestionable Presence (1991)
* Elements (1993)

Piece of Time albümü thrash metal in etkisinin rahatça görülebildiği bir albüm olmuştu. Bu albümle iyi bir çıkış yakalayan Atheist , 2. albümünde Technical Death Metal yapmıştır. Jazz / Fusion etkileri az da olsa görülebilmektedir. Ayrıca bu albüm müzik eleştirmenlerince tüm zamanların en iyi Technical Death Metal albümleri arasında görülmektedir. Atheist 3. albümünde ise Fusion Jazz ile Technical Progressive Death Metal i başarılı bir şekilde sentezlemiştir. Jazz Metal olarak ta adlandırılabilecek bir türün öncüleri olmuşlardır.