KATATONIA

katatoniapv3 - Katatonia

Kuruluş Yeri
Stokholm, İsveç/1991

Müzikal Tür
Death/doom metal (ilk dönem)
Alternatif rock (son dönem)

Aktif Olduğu Yıllar
1991 - 1994 - 1996 ~

İsveçli doom metal grubu Katatonia grubu, inanılmaz bir şekilde 13 yıl boyunca beraberliğini korumuştur. Bu süre içinde altı stüdyo albümü ile mini CD ve single çıkarmışlardır. Eskisi gibi metal öğelerini kullanmışlar ve hiç sakin kalan bir grup olmamışlar ya da hiç durgunlaşmamışlardır.


Jim martin'in - İngiliz Müzik Magazini Terrorizer 'ın saygıdeğer yazarı- iddasına göre: Gerçekten değerli bir çok müzik grubunun tam tersini söylemesine rağmen, Katatonia hala görünüşte bir metal grubudur. Fakat satıcılar, genel sınırların dışında büyüyen bir büyüklüğü hafife almaktadırlar.

Katatonia'nın müziği kolayca tanımlanabilir mi? Yaptıklarını biri olsun tanımlayabilir mi? Şüphesiz ağırlar. Bu ağırlık apaçık bir mekandan gelmiyor. Ağırlıkları daha çok şarkılarının yapısından, çok çaba isteyen ve güven veren vokalden geliyor. Nick Drake, Will Oldham veya PJ Harvey sevenler tarafından oluşturulmuş karanlık ele alındığında, Katatonia bunlarla alakalı görünmüyor ama bunlar gibi benzer bir vizyon paylaşıyor: gayretsiz akış ve basit ama kişisel sözler.

Avrupa'da çok kez konser verdiler, yollara en çok 2002 yılında çıktılar, dostları Opeth ile uzun zaman geçirdiler. İsveç 2000 Decibel Fest'den Amerika'daki The Milwaukee Metal Fest'e kadar beraberdiler.

Viva Emptiness, Katatonia’nın altıncı albumu olup, Nyström ve Renkse tarafından yapıldı. Album, çıktıkları yer olan Stockholm'de Ekim ve Kasım 2002'de 301'in üyesi olan Soundtrade Studioları'nda kaydedildi. Jens Bogren tarafından Nyström ve Renkse ile Studio Kuling A'da mix edildi, Aralık 2002'de ekleme ve düzenleme Dan Swanö tarafından The Room'da, Örebro'da yapıldı.

Albumu desteklemek için grup Avrupa'da geniş alanı kapsayan bir tura koyuldu. 2 Nisan'da başlayan turlar Finlandiya, Danimarka, Almanya, Polonya (kayıt), Bulgaristan, İsviçre, Fransa, İtalya, Portekiz, Britanya. Norveç ve İsveç'i dolaştı. Finlandiya'da Lullacry ve Pornorphans destek oldu. To Die For ve Daylight Dies, Katatonia'ya turnenin geri kalanında katıldı.

Travis, ön kapağın tasarım fikrini arka bahçede kızı kovayla oynarken çektiği bir fotoğraftan esinlendiğini söylemiştir. Fotoğrafa bakmanın ona itaat edilesi bir üzüntü ve kızının bir gün kendi masumiyetini kaybedeceği ya da çirkin birşeyin bir çocuğun hayatına girip onların göremeyeceği bir şekilde onun o çirkin şeyi nasıl da taşıyabileceği hissini vermiştir.

Albumun kapağı Travis Smith (Opeth, Devin Townsend, Death, King Diamond ve Bloodbath gibi gruplar için yaptıkları için ünlü olmuştur) tarafından Katatonia'nın istediği gibi dizayn edildi. Kovadaki kemikler bu korkuyu; kanat, masumluğun masunluğunu koruyan bir meleği canlandırıyor. Anders'in yolu içeren bir fikri vardı: bu korkuyu aydınlatmak istemişti, arka kapakta yol devam ediyordu ama çocuk gitmişti. Belki bu yetişkinliğin zor ve karanlık yolunu simgeliyordu: Viva Emptiness! Yaşasın Boşluk


katatoniatv4 - Katatonia


Üyeler

Şimdiki Üyeler

Jonas Renkse
Anders Nyström
Fredrik Norrman
Mattias Norrman
Daniel Liljekvist

Eski Üyeler

Guillaume Le Huche
Mikael Oretoft
Mikael Åkerfeldt
Dan Swanö
Kenneth EklundDİSKOGRAFİ


Demolar

1991 Jhva Elohim Meth

Stüdyo Albümleri

1993 Dance Of December Souls
1997 Brave Murder Day
1998 Discouraged Ones
1999 Tonight's Decision
2001 Last Fair Deal Gone Down
2003 Viva Emptiness
2006 The Great Cold Distance


Derlemeler

1994 W.A.R Compilation Vol.1
2004 Brave Yester Days
2005 The Black Sessions