MOONSPELL

moonspelldu7 - Moonspell


Ülke:
Fransa

Kuruluş:
1990

Tür:
Dark metal
Gothic metal


1990 yılında Morbid God adı altında grup 1992 yılında isimlerini Moonspell olarak değiştirdiler ve birkaç ay içinde aynı isimle ilk demolarını çıkardılar . Ardından Fransız firması Adipocer ile anlaşıp "Anno Satanae" adlı ilk albümlerini piyasaya sürdüler.Bu albüm müzik piyasasının çok ilgisini çekti çünkü bilinen black-metal müziği arap ve portekiz ritmleri ile harmanlayip farklı bir tarz ortaya çıkarmışlardı. Albümün başarısı yüzünden dünyanin en büyük metal müzik firmalarından Century Media ile anlaştılar.


1994 yılında "Wolfheart" albümünü piyasaya sürdüler. Bu albümde grup black metalden biraz uzaklaşıp Dark Gothic metal türüne yakınlaşmaya başladığını hissettirdi dinleyenlerine. Tabi yine müziklerinin içinde yerel Portekiz tonlarını harmanlamayı ihmal etmediler.Müziklerinin içindeki dark ve romantik ritmler dinleyenleri tarafından aşırı beğenildiği için grup uzun bir Avrupa turnesine çıktı .

1996 yılında Moonspell "Irreligious" albümünü yayınladı . Bu albüm açıkçası biraz tepki ile karşılaştı . Wolfheart albümündeki o folklorik ögeler kaybolmuş yerine bol klavyeli trance ritmler gelmişti . (Bana göre yine de Opium ve Mephisto gibi 2 baba şarkı vardır albümde ) Bu albümden sonra Moonspeel Black Metal ve Dark Metal stillerinden oldukça uzaklaşıp kendilerine göre bir stil ortaya çıkarmışlardır .Bol klavyeli Gothic Wave şeklinde ifade edilebilen grup daha sonra 1997 - 2econd Skin , 1998 - Sin-Pecado , 1999 - The Butterfly Effect , 2001 - Darkness And Hope, 2003 - The Antidote albümlerini çıkarmışlardır.Fernando'nun o muhtesem vokali ve ilginç ingilizce aksanı ile Moonspell'i dinlemek her zaman keyiflidir hele ki zaman zaman ışığı kapatıp Vampiria dinlenmeli derim.Dark metal tarihin en muhteşem 3-4 şarkısından birisidir.


Elemanlar :

Vokal : Fernando Ribeiro
Gitar : Ricardo Amorim
Klavye : Pedro Paixao
Bateri : Miguel Gaspar
Bas Gitar : Aires Pereira

Albümler:

1994 - Under The Moonspell
1995 - Wolfheart
1996 - Irreligious
1997 - Sin Pecado
1999 - The Butterfly Effect
2001 - Darkness And Hope
2003 - Everything Invaded
2003 - The Antidote