sefai - ==> Sefa Aktunç ile Yemekteyiz...!

Yemekteyiz programını ilk defa zevkle seyrettim. Bu akşamki yarışmacı Sefa Aktunç'tu.33 yaşında genç bir iş adamı.Kendine ait olan laminant parke işiyle uğraşıyor. Birçok müzik aletini çalabiliryormuş.Bunun dışında,kayak,sörf,tenisle ilgileniyor. Yürümeyi ve araba sürmeyi de seviyor. Güreşleri seyretmeyi ve tekne de vakit geçirmeyi de seviyor. Yakışıklı bir genç. Kendinden emin, ne yaptığını bilen örnek bir Türk genci...


Evine hayran oldum. Çok güzel. Bahçesiyle, bahçedeki yarı açık salon bölümüyle, mutfağıyla dört dörtlük bi ev.


Sefa Bey kendinden o kadar emin ve tabii tavırlı ki, misafirlerin tümü karşılamasından memnun oldular. Sempatik mi sempatik !


Sait Bey vardı geçen yarışmada, telaş içinde mırıl mırıl hazırladı yemekleri. Güya yılların restoran işletmecisi. Tüm acemiliği ve telaşıyla gıcık etti beni. Sefa Bey şimdiye kadar izlediklerimin içinde en soğuk kanlısı ve mükemmeliydi. Ne pişireceğini ve nerden başlayacağını biliyor, telaşlanmadan hazırlıyordu herşeyi.


İnsan birisini methedince rahatlıyor mu acaba ? Bende öyle duygular oluşuyor. Hiç tanımadığım, becerikli bir Türk gencini sırf bana eziyetsiz bir program seyrettirdiği için doyasıya methetmek istiyorum.


Sofrada ne kavga oldu ne de alışılmış saygısızca ve lüzumsuz eleştiriler. Tabi bunda Sefa Bey'in gelişmiş kişiliği ve herşeyi mükemmel hazırlayışı büyük rol oynadı.


Başlangıç mönüsünde mercimek çorbası vardı. Süt de katarak hazırlanışını daha önce görmemiştim. Herkes iştahla yedi.


Tarankula ismini verdiği fesleğenli yeşil salata için de 2 çeşit sos hazırladı. Misafirler kendileri döktüler.


Ana yemek olarak "Buğulanmış Levrek Balığı" sundu. Çok büyük bir zevkle hazırlanışını seyretmek bile iştahımı getirdi. Levreğin yanına kaşarlı mantar da koydu. Görüntü de lezzet de güzeldi. Belli oluyordu misafirlerin tabakları temizlemelerinden. Ama yine de mırın kırın eden oldu. Bir gün önce, küsüp masayı terkeden bayan, balığın üzerinde soğan, maydonoz, limon vs. olmayacakmış da, balığın lezzeti gidiyormuş gibi laflar etti.


Balık servisinden sonra "Dondurmalı İrmik Helvası" na geldi sıra. Bu tatlının da hazırlanışını seyretmek bile insanın iştahını getiriyordu.


Geçen haftalarda Faik ÖZTÜRK'ün kendini beğenmiş, saygısızca eleştiriler içeren gürültülü patırtılı "Yemekteyiz" programından sonra "Sefa AKTUNÇ" un ev sahipliğindeki "Yemekteyiz" programı prestij açısından da güzel oldu. Bu programdan nefret edenler ısınmaya başlayabilirler.


Sefa Aktunç arkadaşları tarafından 1. seçildi. Yarın da (10 Ağustos) seyirci oylarıyla birinci olmasını diliyorum.


Kendisine; bu kadar becerikli ve soğukkanlı bir şekilde lezzetli yemekler hazırlayabildiği, zevkle seyredebilen bir "Yemekteyiz" programı seyretmemize sebep olduğu için şahsım adına teşekkür ederim.
(Ben de )


Herkese sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Mustafa Mumcu