Sinemada büyük ses getiren 'Fetih 1453' filminin devamı olarak çekilen Fatih dizisi için Türkiye'deki en büyük plato kuruluyor.

Yeni dönemin en iddialı dizilerinden olacak Fatih'in hazırlıklarını Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu köşesinde yazdı.

Eyüboğlu'nun verdiği bilgilere göre Edirne Sarayı'nın içinde ne varsa aynısı yapılıyor... Plato eski Beykoz Kundura Fabrikası'nda kurulmuş durumda.

Fatih Sultan Mehmet’in taht odası... Fatih Sultan Mehmet’in çalışma odası, yatak odası... Harem bölümü... Gülbahar Hatun odası... Çiçek Hatun odası... Sitti Hatun odası... Gülşah Hatun odası... Fatih Sultan Mehmet’in çalışma odası, yatak odası...

Bunların hepsi hazırlanacak. Ali Eyüboğlu dekorun bunlarla kalmayacağını da belirtiyor ve şöyle yazıyor:

"Sadece bunlar mı?
Değil...
“Fatih” dizisi için yapılan diğer dekorlarsa şunlar:
Bizans Meydanı... Pantokrator Fethiye Kilisesi... Blakhernai Sarayı... Galata rıhtım... Cenova gemisi... Saray hamamı... Saray mutfağı... Harem taşlık... Has bahçe..."

Dizide ileride Topkapı Sarayı ve çevresinin de yapılma durumu var. Aslında Türkiye'nin en büyük dizi platosu olduğu söylenebilir.

Eyüboğlu diyor ki; "Türkiye’de şimdiye kadar gördüğüm en büyük, en masraflı ve en görkemli platonun “Fatih” için yapıldığını iddia edebilirim."

Fetih 1453 filminden elde edilen yüksek hasılatın dizi için harcandığını aktaran Ali Eyüboğlu, yapımcı Fatih Aksoy'un ne kadar harcama yaptığını ısrarlara karşın söylemediğini belirtti.

“Fatih” dizisi Eylül ayından itibaren sadece Show TV’de yayınlanmayacak.
Dizi, daha çekilmeden yurtdışına satıldı.