Survivor Erhan Yavuz 'un Kahramanlık Hikayesi - Survivor Erhan Yavuz 'un Kahramanlık Hikayesi


2013 Survivor Ünlüler yarışmacısı olarak katılan Erhan Yavuz aslında bir kahraman.

Yavuz gerçek hayatta Türkiye'nin yetiştirdiği en başarılı jokeylerden biri. Yarışmadaki performansıyla dikkat çeken Erhan Yavuz, 2011 yılında yaptığı bir davranışla hayat kurtaran bir centilmenliğe imza atmıştı. Onun sayesinde İstanbul Veliefendi Hipodromu daha önce eşine rastlanmamış fair play örneğine sahne olmuştu.

Jokey Erhan Yavuz yarış esnasında kantarma kayışı (atı tutma kayışı) kopan Halis Karataş'ın yanına bindiği safkanla gelerek kantarmayı Karataş'a geri vermişti. Jokey Erhan Yavuz gösterdiği örnek davranış sayesinde, hem yarışın favorisi Gelibolu isimli safkanın jokeyi Halis Karataş’ı büyük bir tehlikeden kurtarmış, hem de safkanların olası bir kaza yapmasını önlemişti. Böylelikle atın kontrolünü tekrar eline alan Karataş da ''Gelibolu'' ile 120 bin lira ikramiyeli yarışta birinciliğe ulaşmıştı.

Rakibine örnek fair play davranışında bulunan Erhan Yavuz, ''Eskişehirli'' ile dördüncü olmuş ama bu davranışıyla herkes tarafından takdir görmüştü. Bunun üzerine Dünya Fair Play Konseyi (CIFP), jokey Erhan Yavuz’u davranış dalında büyük ödüle layık görmüştü.

Davranış dalında fair play dünyasının en büyük ödülü olan ve modern olimpiyat oyunlarının kurucusu Baron Pierre de Coubertin'in adıyla anılan büyük ödül, dünyada ilk kez bir jokeye verilmişti.