Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celal Karlıkaya, “Sigarayı bırakma çabası, güçlü bir bağımlılık söz konusu olduğu için gerekli desteklerin yokluğunda başarısızlıkla sonlanmaktadır” dedi.
Türkiye’de sigara içme oranının çok yüksek olduğunu, buna karşın sigara bırakma oranının düşük olduğunu bildiren Doç. Dr. Karlıkaya, erkek nüfusta yüzde 50’nin üzerinde, kadın nüfusta ise ortalama yüzde 30 sigara içme oranı bulunduğuna dikkati çekti.
Doç. Dr. Karlıkaya, şöyle konuştu:
“Sigara içme oranının yüksekliğinin nedenlerinden birisi de bırakma oranlarının düşük olmasıdır. Bırakma ne kadar erken gerçekleşirse bu yarar o ölçüde artmaktadır. Bu yarar ömür süresiyle, yaşam kalitesiyle, sigarayla bağlantılı hastalıklar ve ölümlerle ilgilidir.”

Erişkin nüfusta sigarayı bırakma oranlarının yükseltilmesinin birçok fayda sağlayacağını anlatan Karlıkaya, “Erişkin nüfusta sigarayı bırakma oranlarının yükseltilmesiyle sağlanacak yarar sadece bırakanlarla sınırlı kalmaz, sigarayla bağlantılı normları etkileme, erişkinlerin gençler için yanlış rol modeli olmalarını önleme gibi mekanizmalarla sigaraya başlamayı azaltıcı bir katkı da sağlar” diye konuştu.

Karlıkaya, sigarayı bırakanlara gerekli desteğin sağlanmasının önemli olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:
“Sigarayı bırakma çabası, güçlü bir bağımlılık söz konusu olduğu için gerekli desteklerin yokluğunda başarısızlıkla sonlanmaktadır. Bu konuda yetişmiş insan gücünün, ilaç ve diğer desteklerin devreye girmesi
halinde başarı şansı önemli ölçüde artmaktadır.” Karlıkaya, Türkiye’de sigaranın bırakılması konusunda önemli bir sağlık hizmeti açığı bulunduğunu ifade ederek, sigarayı bırakmada kullanılan ilaçları bulma ile satın alma zorluğu olduğunu da kaydetti.