KONYA'da Özel Medline Hastanesi’nde kanser sonrası idrar kesesi alınan 66 yaşındaki Mustafa Küçük’e bağırsağından idrar torbası yapıldı.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Talat Yurdakul, hastada tespit edilen mesane tümörünün lenf bezlerine atlama riski olduğu için mesanesinin alındığını söyledi. Hastanın ince bağırsağından alınan 45 santimetrelik parçanın idrar borusuna bağlandığını ve idrar kesesinin oluşturulduğunu belirten Prof. Dr. Yurdakul, bundan sonra da hastanın eskiden olduğu gibi doğal yolla ihtiyacını görebileceğini kaydetti.

SİGARA MESANE TÜMÖRÜNE ETKİ EDİYOR

Sigaranın mesane tümörünün oluşmasına etken olduğunu belirten Prof. Dr. Yurdakul, "Mesane tümörlerinin yarıdan fazlası kapalı ameliyatlar halledilebilir. Yüzde 35-40'lık bölümünde ise mesane tamamen alınır. Bu tür ameliyatlarda hastanın bağırsakları kullanılarak mesane yapmak ve normal yoldan idrarını yapmasını sağlamak en iyi yöntemdir. " dedi.

Bundan sonra hastanın ömür boyu dışarıdan vücuduna bağlı olarak bulunan idrar torbası taşımasından kurtulduğunu belirten Yurdakul, yaklaşık 8 saat süren bir ameliyatın ardından hastanın taburcu edildikten sonra normal yaşantısına döneceğini ifade etti.

GÜNDE 4 PAKET SİGARA İÇİYORDUM

Günde 4 paket sigara içtiğini ifade eden 66 yaşındaki 5 çocuk babası Mustafa Küçük, en ufak bir ağırlık taşırken zorlandığını ve idrarından hemen kan gelmeye başladığını belirtti, Doktora gittim ve ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Bende dedikleri gibi ameliyat oldum şu an iyiyim sağlık durumunun bundan sonra daha iyi olacağını belirterek bir daha sigara içmeyi düşünmüyorum ameliyatı yapan doktora teşekkür etti.