Türkiye’de Her Gün, Bir Uçak Dolusu İnsan Sigaradan ÖlüyorAnkara Üniversitesi

SigaraZehir - sigara

Onkoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin konferanslar dizisi kapsamında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, 28 Şubat 2007 tarihinde sigaranın kanserle ilişkisini ve sigaranın ekonomi içindeki yerini anlattı. 1992 ve 1993 yıllarında Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Dairesi Başkanlığı görevini yapan ve Türkiye’de “Toplum Tabanlı Kanser Kayıt Sistemi”ni kuran Prof. Dr. Bilir, Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’ndaki konferansında, sigarayla ilgili çarpıcı bilgiler sundu. Sigaranın insanı öldüren en önemli faktör olduğunu belirten Prof. Dr. Bilir, başka hiçbir faktörün sigara kadar ölümcül olmadığını, sigarayla mücadelenin ise sigara endüstrisiyle mücadele olduğunu söyledi.

Dünyada yılda beş milyon, ülkemizde ise yılda yaklaşık 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle öldüğünü belirten Prof. Dr. Bilir, bunun dünya için her sekiz saniyede bir, Türkiye içinse her beş dakikada bir ölüm anlamına geldiğini kaydetti. Bu rakamların, Türkiye’de sigara nedeniyle her gün 275 kişinin öldüğüne işaret ettiğini de vurgulayan Bilir, her gün bir uçağın düşerek tüm yolcuların ölmesiyle eş değer olduğunu ifade etti. Sigara içenlerin yarısının, sigarayla ilgili bir hastalıktan öldüğünü, 1912 yılında dünyada bilinen akciğer kanseri vakasının sadece 500 iken bugün bu rakamların milyonlarla ifade edildiğini belirten Prof. Dr. Bilir, sigara içenlerde içmeyenlere göre akciğer kanseri riskinin arttığını, riskin, çok içenlerde, az içenlere göre daha fazla olduğunu belirtti. Sigaranın akciğer, larinks, farinks, ağız boşluğu, özofagus, mide, barsak, pankreas, mesane, serviks ve meme kanserlerine yol açtığını da vurgulayan Bilir, akciğer kanseri nedeniyle Türkiye’de hastaneye yatanların sayısının 1964 yılında sadece 18 iken bugün 18 bin olduğunu, sigarayı bırakanlarda akciğer kanseri riskinin azaldığının da ispatlandığını belirtti.

Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair 1996 yılında çıkan 4207 sayılı yasanın bazı maddelerinin değiştirilmesiyle ilgili bir teklifin de TBMM’de olduğunu bildiren Prof. Dr. Bilir, bu değişikliklerin, sigara içilmeyen yerlerin sayısını arttırdığını, okul, hastane ve bahçesi, kahvehane, restoran, bar gibi yerlerde sigara içilmesinin yasaklanacağını, sigara içenlere verilecek cezaların da uygulanabilir olacağını söyledi.

Türkiye’nin Yıllık 18 Milyar Doları Sigaraya Gidiyor- Türkiye’de her yıl sigaraya harcanan paralar hakkında da bilgi veren ve bu paralar sigaraya harcanmasa neler yapılabileceğini de anlatan Prof. Dr. Bilir, her yıl yaklaşık 25 milyar YTL yani 18 milyar doların sigaraya harcandığını, bu para ile her gün Türkiye’de üç ile beş arasında hastane kurulabileceğini, her gün yeni bir uçak alınabileceğini dile getirdi. Sigaraya harcanan para ile bakanlıkların bütçesini de karşılaştırarak, her yıl Sağlık Bakanlığı’na 6.5 milyar YTL, Milli Savunma Bakanlığı’na 13 milyar YTL, Milli Eğitim Bakanlığı’na 21 milyar YTL ve Çevre Bakanlığı’na bir milyar YTL bütçe ayrıldığını kaydetti.

Prof. Dr. Bilir, kimsenin kimseye zorla sigarayı bıraktıramayacağını, sigarayı ancak kişilerin kendilerinin bırakabileceğini de belirterek; başka insanların, sadece sigaranın zararları hakkında bilgilendirici olabileceğini, bazı şarlatanların da kısa sürede sigarayı bıraktırabilecekleri hakkında insanları kandırdıklarını, bunlara inanmamak gerektiğini belirtti. Piyasadaki bazı ilaçların, insanlarda, sigarayı bırakma isteğini geliştirdiğini sözlerine ekledi.

Sigara niye bu kadar zor bırakılır?
Sigara kişinin kendisini daha iyi hissetmesine, öfkesinin azalmasına ve konsantrasyonunun artmasına sebep olur. Sigara kullanan kişilerde görülen kilo kaybı bazen istenen bir etkidir.

Sigara ve içerdiği nikotin solunduktan sonra 10 saniye içinde beyine ulaştığı için arzu edilen etkileri hemen görülür. Sigara gün içinde belirli aralıklarla sürekli kullanılır ve kişinin yaşantısının bir çok anına girip benimsenmesine sebep olur. Çevrede sigaranın yaygın kullanılması ve kabul edilir olması kullanımın devamını kolaylaştırır. Ayrıca başkalarının sigara içerken gözlenmesi kişide sigara arama hissini arttırır. Yoksunluk belirtilerinden ve başaramamaktan korkma bırakmayı zorlaştırır.


Sigarayı neden bırakmalıyım?

Sigaranın içinde 4000’den fazla madde vardır ve bunların en az 43 tanesinin kansere sebep olduğu bilinmektedir. Sigara bugün önlenebilir ölüm sebeplerinde birinci sırayı almaktadır. Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinde ölümlerin %20’sinden sigara sorumludur. Sigara içenlerin % 45’i sigaradan kaynaklanan bir hastalıktan ölecektir. A.B.D.’de her yıl 400.000 kişi sigaraya bağlı sebeplerden ölmektedir. Sigara kullanımı sonucu görülen akciğer kanseri sıklığı kadınlarda meme kanseri sıklığını aşmıştır ve yılda 140.000 kadın sigaraya bağlı sağlık problemlerinden ölmektedir (A.B.D).

Sigara kullanımı kalp damarlarının tıkanması sonucu gelişen kalp krizine (enfarktüs) sebep olur. Bunu damarların iç yapısını bozarak, kolesterol taşıyan lipoproteinleri ve estrojen düzeylerini azaltarak ve kan şekerini yükselterek yapar. Kalp hastalığı ve felç sıklığı sigara içip doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda daha da yükselir.

Yılda 53.000 kişi sigara içenlerin yanında bulunduğundan ölür (A.B.D.). Özellikle küçük çocuklar yakınlarında sigara içilmesinden etkilenirler ve bu çocuklarda solunum yolu rahatsızlıkları daha sık görülür.

Sigara kullanımı adet düzensizliklerine sebep olur (premenstrüel sendrom dışında), kadınlık hormonlarından östrojeni azaltarak erken menopoza ve osteoporoza sebep olur. Kadının doğurganlığı azalır ve hamileyken düşük yapma riski artar.

Gebeliğinde sigara içen kadınların çocukları düşük kilo ile doğarlar, büyümeleri yavaştır ve okulda öğrenme güçlükleri yaşarlar.

Daha çok genç yaştaki kadınlarda görülen doğum yolu kanserleri (serviks) sigara kullananlarda daha sıktır.

Sigara kullanımının ciltte kırışıklıkların artmasına, tırnakların kolay kırılmasına sebep olduğu bilinmektedir.

ibirgul63 sigara - sigara