SİGARAYI BIRAKMA POLİKLİNİĞİ’NDE NELER YAPILIYOR?
International Hospital “Sigarayı Bırakma Polikliniği”ne ilk defa başvuranlar, Poliklinik Sorumlusu ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu tarafından görüşmeye alınıyor. Bu görüşme, başvuranların sigarayı bırakmaya ne kadar kararlı olduğunu saptamayı amaçlıyor.

Sigarayı bırakmada temel unsur, zihinsel olarak sigara alışkanlığı bulunan kişilerin, kendilerini sigarayı bırakmaya hazırlamalarıdır. Bu nedenle doktorunuz, sizin bu kararlılığı taşıdığınıza karar verirse, sigarayı bırakma polikliniği kapsamına alarak tedaviye başlıyor.

Bu kararlılık halinin belirlenmesinden sonra, sigara alışkanlığınızın derecesini belirleyen “Fagerström Nikotin Bağımlık Testi” uygulanıyor. Ayrıca mevcut olan hastalıklar ve daha önce geçirmiş olduğunuz hastalıklar hakkında bilgiler alınarak genel bir muayene yapılıyor. Muayeneden sonra, sizden bazı testler isteniyor. Bu testler, sigaranın size o ana kadar ne ölçüde zarar verip vermediğini belirlemek amacıyla yapılıyor.

HANGİ TESTLER UYGULANIYOR?

International Hospital Sigarayı Bırakma Polikliniği’ ne, sigarayı bırakma kararlılığıyla gittinizde sizden başlıca su testleri yaptırmanız isteniyor:

- Sigara içme oranınızı gösteren nefes havasında CO ölçümü

- Solunum fonksiyon testleri

- EKG ve bazı kan ve idrar tetkikleri ( şeker, üre, kreatinin, SGOT, SGPT, kolesterol, trigliserid, fibrinojen , tam idrar tetkiki)

Test sonuçlarının alınmasından sonra, doktorunuz tarafından sonuçlar değerlendirilerek, o an herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı belirleniyor. Daha sonra beraberce bir bırakma günü saptanarak tedavi yöntemine karar veriliyor. Tedavide buproprion, vareniclin etken maddeli ilaçlar, nikotin bant , sakızları veya elektronik sigara kullanılması planlanıyor. Bu yöntemler birlikte veya ayrı ayrı kullanılabiliyor.

BIRAKMA GÜNÜNDEN SONRA DÜZENLİ KONTROL

Sigarayı Bırakma Polikliniği disiplini içersinde bu tedavi yöntemleri ile, ilk etapta sigarayı bırakma olasılığı yüzde 80 civarında. Bırakma gününden sonra, en geç 1 hafta içersinde hastanede kontrolünüz yapılıyor. Daha sonra dört ay boyunca 15 günde bir polikliniğe gelmeniz isteniyor. Polikliniğe gelmediğiniz haftalarda ise, telefonla temas kurularak motivasyonel destek sağlanıyor. Takip esnasında isterseniz veya doktorunuz gerekli görürse, sigarayı bırakmak isteyen diğer kişilerle beraber uzman psikolog eşliğinde grup terapisine katılabilirsiniz.
SİGARA HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLENLER:

▪ Bunları Biliyor musunuz?

▫ Bir tek sigaranın insan vücudunda 2.5 mgr. C vitaminini yok ettiğini biliyor musunuz?
▫ Ya da, sigara içenlerin vücudunda 20 yıl içerisinde 7 kg. katran biriktiğini?
▫ Sigaradan çekilen her dumanın beyninizden 50 bin hücreyi öldürdüğünü?

▪ Sigara Bağımlılık Yapan Bir Madde Midir?