Sigaranın İçindeki Zararlı Maddeler Nelerdir?

Sigara insan sağlığına çoğu zaman geri dönüşü olmayan zarar verdiği bilindiği halde serbestçe satılan tek maddedir. 4000 den fazla kimyasal madde barındırdığı bilinen sigaranın içersinde çok sayıda kanser yapıcı maddede vardır. Bu maddelere bazı örnekler:

Benzen (petrol katkı maddesi): Kanserojen olduğu bilinmektedir özellikle kan kanseri( lösemi) ile ilişkili olduğu bilinmektedir.
Formaldehit(sabitleme solüsyonu): İleri derecede zehirli olduğu bilinmektedir. Cesetlerin bozulmaması için saklandığı solüsyondur. Kanserin yanı sıra solunum,cilt ve mide bağırsak şikayetlerine neden olduğu bilinmektedir.
Amonyak (tuvalet temizleyici): Nikotini tütünden serbestleştirerek gaz formuna çevirir. Banyo, tuvalet temizleyici maddeler içersinde bulunur.
Aseton (oje sökücü): Kuvvetli bir kimyasal maddedir. Normalde ojeleri temizlemek için kullanılır.
Katran: Sigaranın içersindeki katı zift yapısında maddedir. Sigaradan alınan katranın yüzde 70’i akciğerlerde birikir.
Nikotin: Sigaranın içersinde bağımlılık yapan bir maddedir.
Karbon monoksit: Araba egzosundan çıkan ve tüp zehirlenmelerinde kanda artan bir maddedir.Yüksek oranlarda zehirlenmeye yol açmaktadır.

Bu maddelerin haricinde arsenik, hidrojen siyanid , kurşun, polonium 210 nitrozamin, krom, Formaldehit, Nikel , inil klorür, Asetaldehit, Benzopiren, DDT gibi birçok kanser yapıcı madde sigaranın içersinde mevcuttur.