İtalya'da sigara yasağının ihlal edilmesi, bir çocuğun ya da hamile bir kadının bulunduğu bir ortamda yapılıyorsa uygulanacak olan ceza ikiye katlanıyor


GÜVEN ÖZALP Brüksel

AB, 2002'den bu yana özellikle kullanmayanların pasif içici olmaktan korunması amacıyla sigaraya karşı mücadele veriyor. AB, "sigara yasağına" yönelik adımları teşvik ediyor. Belçika'da, yasağı tam olarak uygulamayan işletme sahiplerine 143 ile 1650 euro arasında değişen cezalar uygulanıyor. İtalyan yasalarına göre yasağı ihlal eden bireylere 25 ile 250 euro arasında ceza kesiliyor. İhlal bir çocuğun ya da hamile bir kadının bulunduğu bir ortamda yapılıyorsa, ceza ikiye katlanıyor.


İNGİLTERE:


NEVSAL ELEVLİ Londra
İngiltere'de yasa 1 Temmuz 2007'de yürürlüğe girdi. Yasak, barlar, restoranlar, işyerleri, oteller, özel sektör, kamu kurumları, araçlar, stadyumlar ile bina kapılarının önündeki sundurmaların altını da kapsıyor. Yasağa uymayanlara 50 ile 80 sterlin arasında para cezası kesiliyor. Yasağın delinmesine göz yuman işyerleri içinse 2500 sterlin ceza uygulanıyor. Kapalı mekanlarda "sigara odaları" düzenlenmesi de yasak.ABD:

ABD'de konuyu eyaletler kendileri düzenliyor. California eyaletinde, hükümet dairelerinin kapıları ya da pencerelerine 6.5 metreden daha yakın mesafede sigara içmek bile cezalandırılırken, Iowa eyaletinde bu konuda "yasak getirmek yasaklanmış" durumda. Maryland eyaletinde "sigara kokusuyla komşularını rahatsız edenler" 750 dolar para cezası ödemek zorunda. ABD'nin güneyiyle Kanada ile sınırdaş, gelişmişlik düzeyi daha geri eyaletlerde sigaraya toleransın daha yüksek olduğu görülüyor.ALMANYA


FRANKFURT Milliyet
Almanya'da yeni yılla birlikte 11 eyalette kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklandı. Almanya'da, 1 Ocak'tan itibaren toplam 16 eyaletin 11'inde lokal ve restoran gibi kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklandı. Diğer 5 eyalette de sigara yasağının bu yıl içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.FRANSA:


SABETAY VAROL Paris
Sigara içilmesini yasaklayan 10 Ocak 1991 tarihli yasa, 17 yıllık gecikmeyle yürürlüğe girdi. Yasağın dün kesinleşen son kademesi, kahve, bar, lokanta, oyun salonu, gazino, otel ve diskotekleri kapsıyordu. Yasağı uygulatmayan işyeri sahiplerine kesilecek ceza 135-750 euro olarak belirlendi. Yasağa rağmen sigara içen müşterilere 68 euro para cezası öngörülüyor.PORTEKİZ:


LİZBON AA
Portekiz'de kamusal alanlarda sigara içme yasağını getiren kurumun başkanı, ilk gününde yasağı delerken görüntülendi. Diario de Noticias gazetesi, Gıda Standartları Kurumu Başkanı Antonio Nunes'i, başkent Lizbon'un dış mahallelerindeki bir kumarhanede sigara yakarken fotoğrafladı.