Eddie Murphy

220px1de9 - Eddie Murphy

Doğum adı Edward ‘Eddie’ Regan Murphy
Doğum 3 Nisan 1961 (1961-04-03) (47 yaşında)
Brooklyn New York/Amerika Birleşik Devletleri
Aktif yılları 1982 - günümüz
Evlilik Nicole Mitchell Murphy (1993-2006)


Edward ‘Eddie’ Regan Murphy (d. 3 Nisan 1961) Akademi ödülüne aday gösterilmiş oyuncu

Biyografi

Dünyaca ünlü komedyenlerden Edward Eddie Regan Murphy yani bilinen ismiyle Eddie Murphy ismiyle anılır. Murphy 3 Nisan 1961'de dünyaya geldi.Babası daha Murphy henüz 3 yaşındayken boşanınca, pek parlak olmayan aile ekonomisi iyice kötü oldu. Anne ve babasının boşanmalarının beş yıl sonrasında, babası, annesinden sonra birlikte olduğu sevgilisi tarafından vurularak öldürüldü. Murphy'nin daha sonra bir üvey babası oldu. Fakirlikle büyüdü. Daha sonra Brooklyn`den Roosvelte taşınmak zorunda olan Murphy burda ırkçılık mücadelesi vermek zorunda oldu. Okulda tüm arkadaşlarını güldürürdü. Yetenekliydi ve çok iyi mimik ustasıydı. bir çok kişiyide taklit ederek hep insanları güldürürdü.

İlk deneyimleri ve Stand Upları

İlk deneyimini o yıllarda çok izlenen Saturday night live programıyla yaptı. 6 yıl süren Saturday Night Live de milyonlarca insanı kahkahaya boğdu ve o zamanlar en çok izlenilen Amerika programıydı. Delirious ve Raw gibi stand up gösterileride insanları güldürüyordü.Bill Cosby,Richard Pryor ve James Brown gibi isimleri çok iyi taklit ediyordu.

Müzik kariyeri

1980'lerde bir komedi albümünden sonra bir kaç albüm çıkardı. 1993'deki "Love's Alright" albümünde özellikle Michael Jackson'la birlikte söylediği Whatzupwitu şarkısı dikkatleri çekti ve bu albüm Murphy nin son albümü oldu fakat hala filmlerde şarkılar söylüyor. Michael Jacksonun Remember The Time klibindede oynamıştır. Shrek'te Ricky Martin hiti "Livin La Vida Loca" ve Smash Moutun "I'm Believer" şarkısını söylemişti. Bunun dışında Murphy Dreamgirls'de de birçok şarkı söylüyor.

Film kariyeri

İlk filmi 1982 yılında Nick Nolteyle oynadığı 48 saat(48 hrs.) oldu. Ardından Dan Aykroyd la Trading Places(Takas) ve Best Defense(En iyi savunma) filmlerinde oynadı. Gitdikçe ünlenen Murphy 1983 de Clint Eastwoodun geri çevirdiği rol Axel Foley rölüyle Beverly Hills Cop (Sosyete Polisi) filmiyle dünyaca ünlendi.

Yapımcılıkda yapan Murphy nin film şirketide vardı. Altın Çoçuk ve Sosyete polisi 2 gibi filmler o kadar sevilmesede yine de Raw stand up gösterisiyle yine insanları güldürdü. Another 48 hrs(bir 48 saat daha) ve Harlem Nights(Harlem Geceleri) beklenen başarıyı vermesede Murphy harlem nights filminin hem senaryosunu yazmış hem de yönetmişdi. 1992 yılında The Distinguished Gentleman(Beyefendi) ve Boomerang filmleriyle komedi kralı lakabı hala ondaydı. Bunun Boomerang filminde Martin Lawrence de ilk defa üne kavuştu. Beverly Hills Cop 3(Sosyete polisi 3) beklenen başarıyı veremedi. Ama yine de sevildi. [[Jim Carrey'nin çıkmasıyla Murphy nin ünü biraz düşdü Vampire In Brooklyn(Brooklyn Vampiri) gibi filmler yaptı. Nutty Professor(Çatlak Profesör) filminde tam 8 karakteri oynadı. Daha önce Coming To America(Amerikan Rüyası) ve Vampire İn Brooklyndede bir çok karakteri oynamıştı. Nutty Professor gişe rekorları kırdı. Bazı Murphy filmleri gibi sadece Oscar'a aday olarak yetinmedi en iyi yeniden çevirim dalında oscar aldı. 1997'de Metro aksiyon filmi ve Holy Man(Kutsal adam) başarılı olmadı ama ardından Murphy üç filme daha imza attı. Doctor Dollitle filminde hayvanlarla konuşurken. Peş Peşe iki yıl üst üstde iki komedyenle rol aldı. Life(Müebbet Kuşları) filmi Martin Lawrence ve Bowfinger(Çatlak yönetmen) filmi Steve Martinle çekildi. Mulan Animasyonunda Mushu seslendiren Murphy 2000 li yillara Doctor Dollitle 2 ve iki harika komedi aksiyon filmleriyle başladı Robert De Niroyla Showtime ve Owen Wilsonla I Spy(Ben Casus) filmlerinde oynadı. Shrek animasyonundaki Eşekin sesi Murphy'nindi. Daha sonra Shrek 2 de çıktı.Shrek 1 oscar aldi.


ShrekNutty Professor ün devam filminden sonra Haunted Mansion ve Daddy Day Care filmlerindede insanları güldüren Murphy 2006 yılında oynadığı Dreamgirls(Rüya Kızlar) filmindeki James “Thunder” Early(James “Gök Gürültüsü” Early veya Jimmy Early) rölüyle dikkat çekti.


Diziler ve Televizyon


What's Alan Watching isimli tv filminden sonra The PJ's dizisinde calisti ve The Kid who loved christmas filminin yapimciligini yapti.


Dreamgirls
180pxdregirlzk3 - Eddie Murphy
Dreamgirls filminin yeri ayri çünkü bu filmde canlandırdığı karakterle ilk defa oscar'a aday oldu ve drama yönününde iyi olduğunu gösterdi

Özel Hayatı

Murphynin özel hayatiysa Nichole Mitchell Murphy le evliydi.2006 da boşandı.5 çocuğu var.Robin Givens,Halle Berry ve Whitney Houston gibi ünlülerle çıktı.

Biliyor muydunuz?

Genelde senaryolari kardeşi Charles Murphyle birlikte yazar ve o da bir oyuncu.
Arsenio Hall ve Murphy yakın arkadaşlar.
O bir Star Trek ve Elvis Presley hayranı.
Ghost Bustersdeki Whiston rölunu geri çevirdi
MTV video müzik ödüllerini ilk o sundu.
filmlerinin bazılarında bir çok karakteri birden oynar.Nutty professorda 8 karakteri canlandiriyordu


Keşf ettikleri

Heat of state,Lethal Weapon 4 ve Bad Company gibi filmlerden oynayan komedyen Chris Rock'u Murphy keşf etdi.