heath ledger 3 - Heath Ledger


Gerçek Adı: Heathcliff Andrew Ledger
Doğum Yeri: Perth, Batı Avusturalya, Avusturalya
Doğum Tarihi: 04.04.1979

Boy : 1.88 m
Takma Adı : Heathy

Onu Ünlü Yapan Ne? Julia Stiles ile birlikte "10 Things I Hate About You" filminde parladı.

Ailesi:
Babası: Kim Ledger, maden mühendisi
Annesi: Sally Bell
Kardeşi: Catherine Ledger

Ödüllerinden Bazıları:
2008: Independent Spirit Awards- Robert Altman Award (I'm Not There)
2006: MTV Movie Awards- MTV Film Ödülü (Brokeback Dağı)
2006: Australian Film Institute- International Award (Brokeback Dağı)
2005: New York Film Critics Circle Awards- En İyi Erkek Oyuncu (Brokeback Dağı)

Eğitim:
- 16 yaşında liseyi bitirdi


Meraklısına...

Lisede seçmeli ders olarak tiyatroyu seçmesi tüm hayatını değiştirdi. Kendindeki yeteneği keşfeden Heath Ledger bir arkadaşıyla birlikte oyuncu olmak için öğrenim gördüğü liseyi bıraktı ve Sydney'e gitti.
Başlangıçta TV dizi ve filmlerinde küçük rollerle işe başladı.
Two Hands adlı Avustralya yapımı gerilim filmi ona Hollywood'un yolunu açtı.
Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi filminden sonra bir daha yeniyetme filmlerinde oynamamaya karar verdi.
People dergisinin "Dünyanın 50 en güzel insanı" listesine seçildi (2001)
Oliver Stone'un "Alexander" (2004) filminde Colin Farrell'ın aldığı rol için ilk onun ismi geçmişti
22 Ocak 2008'de Manhattan'daki dairesinde ölü bulundu. Ölüm sebebinin "aşırı dozda uyku hapı alımı" olduğu açıklandı.
Dark Knight'ın Joker'ini canlandıran ve gelmiş geçmiş en iyi Joker yorumu olarak kabul edilen Heath Ledger, kazandığı başarıyı ne yazık ki göremedi.

Heathcliff Andrew Ledger (d. 4 Nisan 1979, ö. 22 Ocak 2008), ya da daha çok bilinen ismiyle Heath Ledger, Akademi Ödülü kazanmış Avustralyalı televizyon ve sinema filmi oyuncusu.
Kariyerine 1990'ların başında, Avustralya'da televizyon ve sinema işlerinde rol alarak başlayan Ledger, 1998 yılında ABD'ye gitti. Oradaki ilk filmi, romantik-komedi türündeki Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (10 Things I Hate About You) oldu. 2000 yılında, Roland Emmerich'in yönettiği Vatansever (The Patriot) filminde Mel Gibson'ın oynadığı Benjamin Martin'in oğlu Gabriel'i canlandırdı. Aynı yıl Kesişen Yollar (Monster's Ball)'da oynadı. 2001 yılında Şövalye (A Knight's Tale) ve 2003 yılında Ned Kelly filmlerinde oynadı. Özellikle aynı adlı Avustralyalı suçlunun hayatının anlatıldığı Ned Kelly, Ledger'ın kariyerinde bir dönüm noktası oldu. Genellikle gençlik filmlerinde rol alan aktör, bu filmden sonra daha farklı türdeki yapımlarda yer aldı.
Ang Lee'nin 2005 tarihli Brokeback Dağı filmindeki eşcinsel kovboy Ennis Del Mar rolü ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Avustralya Film Enstitüsü ve New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri'inde ödülü kazandı, BAFTA ve Akademi Ödülleri'inde aday oldu. Bu filmin setinde tanıştığı Michelle Williams ile nişanlandı. 26 Ekim 2005 tarihinde, New York şehrinde kızları Mathilda Rose doğdu. 2006 yılında Todd Haynes'in yönettiği, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan'ın yaşamının altı farklı karakter üzerinden anlatıldığı Beni Orada Arama filminde Robbie Clark rolünü oynadı. Filmin bütün başrol oyuncuları ve yönetmeni, 2007 Independent Spirit Robert Altman Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca üç tane müzik videosu yönetti.
Oyuncu, 2006 yılının Haziran ayında Kara Şövalye filminde Joker rolünü canlandırması için yapımcılar ile anlaştı. Kara Şövalye'nin çekimleri 2006 senesinin Kasım ayında başladı. Ledger canlandırdığı karakterden dolayı rolünü yüzüne yapılan özel makyaj ile oynadı. Kara Şövalye filminin çekimleri 2007'nin Kasım ayında sona erdi. Ledger, 28 yaşında, 22 Ocak 2008 tarihinde, Manhattan'daki evinde, reçeteli ilaçları yanlış kullanması yüzünden öldü. Ledger'ın son filmi, Tony rolünü oynadığı fakat ölümü yüzünden çekimlerini tamamlayamadığı The Imaginarium of Doctor Parnassus oldu. Terry Gilliam'ın yönettiği filmde, Tony rolünü, Ledger'ın ardından Johnny Depp, Jude Law ve Colin Farrell canlandırdı. Depp, Law ve Farrell, bu film için aldıkları ücreti Ledger'ın kızı Mathilda'ya bıraktı.
Kara Şövalye filmi onun ölümünden altı ay sonra vizyona girdi.Ledger'ın filmdeki Joker portresi çok beğenildi ve olumlu eleştiriler aldı. Film de olumlu eleştiriler ile karşılandı ve büyük bir mali başarı elde etti.Ledger, ölümünden sonra, Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri, 66. Altın Küre Ödülleri ve BAFTA Ödülleri'nde aday olduğu En İyi Yardımcı Aktör dalında ödül kazandı. Ayrıca 81. Akademi Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Ödülü Ledger adına annesi Sally Ledger, babası Kim Ledger ve kızkardeşi Kate Ledger aldı.Tüm Filmleri:


The Brothers Grimm (2005)
Casanova (2005)
Brokeback Mountain (2005)
Lords of Dogtown (2005)
Brothers Grimm, The (2005)
Order, The (2003)
Ned Kelly (2003)
Four Feathers, The (2002)
Monster's Ball (2001)

Knight's Tale, A (2001)
Patriot, The (2000)
Two Hands (1999)
10 Things I Hate About You (1999)
Paws (1997)
Blackrock (1997)
Clowning Around (1992)