liamnelson - Liam Neeson

Gerçek Adı
William John Neeson
Doğum: 7 Aralık 1952 Ballymena, Kuzey İrlanda.
Aile durumu: Neeson, Nell filminde birlikte oynadığı aktris Natasha Richardson ile evli ve iki oğlu var.
İlk sinema filmi: 1981'deki Excalibur filminde Gawain karakteri.
Önceki İşleri: Oyunculuğa başlamadan önce kamyon şoförlüğü yaptı ve mimar asistanı olarak çalıştı.
İlişkiler: Julia Roberts, Barbra Streisand ve Brooke Shields ile birliktelikleri oldu.
Büyük Çıkış: 1990'da Darkman filminde başrolü oynamasıyla büyük çıkış yaptı.
Şöhret: "Schindler'in Listesi" filmindeki Oskar Schindler rolü ile Oscar'a aday olmasıyla tüm dünyada şöhrete ulaştı. Daha da tanınmasını sağlayan Star Wars Phantom Menace'deki rolü oldu. Korku: Liam Neeson'un yükseklik korkusu var.
Biliyor musunuz?: Neeson'un boyu 1.94m.
Bunu biliyor musunuz?: Gençliğinde boks yapan Neeson, İrlanda Gençler Şampiyonu oldu. 15 yaşında çıktığı bir maçta burnu kırıldı.

1952 yılında Kuzey İrlanda'da dünyaya gelen İngiliz aktör Liam Neeson'ı boks ringlerinde görmek hiç de zor olmasa gerek. Etkileyici vücut kasları ile genç yaşlarda Kuzey İrlanda boks şampiyonu olan Neeson, sahip olduğu yumuşak yüz hatları ve derin bakışları ile yine de sizi yanıltabiliyor. Protestan bir kasabanın azınlıkta kalan Katolik ailelerinden birine mensup olan Neeson, çocukluğundan beri ağır işlerde çalıştırılmasıyla elde ettiği güçlü fizik yapısını dokuz yaşında başladığı boks sporunda kullanmaya karar verdi.
Delikanlılık çağının sona ermesiyle birlikte profesyonel boks hayatını sona erdiren Neeson, Belfast Üniversitesi'nde fizik ve bilgisayar bilimi dalında eğitim gördü. Okul yılları boyunca devamlı olarak drama derslerini takip etmeye çalışan aktör, ailesinin rızasıyla istemeyerek sürdürdüğü akademik hayatına gösterdiği başarısızlık dolayısıyla nokta koymak zorunda kaldı.
Drama derslerinin semeresini Lirik Oyuncular Tiyatrosu gibi seçkin bir sahnede gösterim fırsatı bulan "The Risen People" adlı oyunun oyuncu kadrosuna girerek gören aktör, bu rol sayesinde iki yıllık daimi bir iş buldu. Bu sırada Dublin'e yerleşen Neeson, İrlandalı öğrenciler için gerçekleştirilen bir eğitim filminde İsa'yı canlandırdı. Aynı yıl içerisinde John Steinbeck'in bir romanından uyarlanan "Of Mice and Men" adlı bir tiyatro oyununda yer aldı. Bu sırada sinema yönetmeni Martin Boorman tarafından keşfedildi ve 1981 yılında "Excalibur" adlı filmde rol aldı. Şövalye kılığıyla beyazperdenin karşısına geçen Neeson, filmde Kral Arthur'un şeytan kız kardeşi Morgana'yı canlandıran İngiliz aktris Helen Mirren ile mutlu bir beraberliğin ilk adımlarını attı.
Bir Ortaçağ figürü olarak karşısına geçtiği kameranın büyüsüne kısa sürede kendini kaptıran aktör, daha o zamanlar da sıradan bir İngiliz tiyatro oyuncusu olarak anılmak istemediğine karar verdi. Rupert Everett , Candice Bergen ve Malcolm McDowell gibi oyuncuların yer aldığı "Merlin and the Sword" adlı TV filminde rol aldı. 1983 ve 1988 yılları arasında "The Innocent", "Suspect" ve "The Dead Pool" gibi filmlerde yan rollerde görev alan aktör, bu sırada Barbra Streisand, Brooke Shields ve Sin Tad O'Connor gibi tanınmış isimlerle olan aşk ilişkileriyle gündeme geldi.
1988 yapımı "Satisfaction" adlı filmde Julia Roberts ile birlikte oynayan Neeson'ın gösterdiği başarılı oyunculuk bu dönemde yaşadığı aşk ilişkilerinin gölgesi altında kaldı. Kendisiyle yapılan bir röportaj sırasında kadınları bu kadar hızlı bir şekilde etkileyebilmesinin nedeni dört çocuklu bir ailenin tek erkek çocuğu olmasına bağlayan aktör sözlerine şöyle devam ediyor :

"Yeryüzündeki hiçbir kadın bende bir korku yaratamaz. Kendimi oldukça huzurlu ve rahat hissediyorum. Sokaktaki insanın İngiltere Kraliçesi ya da erkek avcısı bir kadın olması beni hiç ilgilendirmez."

1990 yılında yönetmenliğini Sam Raimi'nin yaptığı "Darkman" adlı filmdeki rolüyle ikinci derecedeki rollerden kurtulmayı başardı. Raimi'nin sıradan bir öyküyü ele alarak eleştirmenler ve izleyiciler tarafından oldukça beğeni toplayan bir yapım haline getirdiği "Darkman", Neeson için sinema kariyeri açısından bir dönüm noktası teşkil etti. İki sene sonra bir Broadway yapımı olan "Anna Christie"deki performansıyla ünlü yönetmen Steven Spielberg'in dikkatini çeken aktör, 1993 yılında Spielberg'in Yahudi katliamını (Holacaust) konu alan "Schindler's List" (Schindler'in Listesi) adlı filminde binden fazla Yahudi'nin hayatını kurtaran iflas etmiş bir fabrikatörü canlandırdı. Yönetmenin ve filmin yanı sıra En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü'ne aday gösterilen Neeson, ödülü o yıl "Philadelphia" adlı filmle aday olan Tom Hanks'e kaptırdı.
Daha önce de "Anna Christie"deki rolüyle Tony Ödülü'ne aday gösterilen Neeson, "The Handmaid's Tale" filminden hatırlayabileceğimiz İngiliz aktris Natasha Richardson ile 1994 yılında evlendi. Michael ve Daniel adında iki çocuğu olan aktör, aynı yıl Jodie Foster'ın başrolde yer aldığı "Nell" filminde yer aldı. Uygarlığın girmediği bir ormanda yaşamaya çalışan yabani bir kızın bir araştırmacı tarafından keşfedilmesiyle gelişen olayları konu alan filmde Neeson ile karısı Richardson ilk defa birlikte oynama fırsatını yakaladılar.
Eleştirmenler tarafından büyük beğeni toplasa da seyircide fazla ilgi uyandırmayı başaramayan tarihi epik "Rob Roy"un ardından İskoçyalı yurtseverlerin İngiliz Krallığı'na karşı verdiği bağımsızlık mücadelesini konu alan Mel Gibson'ın bol ödüllü "Braveheart" filminde toprak sahiplerinden birini canlandırdı.1996 yılında Bağımsız İrlanda Devleti'nin kurulması için mücadele eden IRA'nın (Irish Republican Armay) efsanevi lideri Michael Collins'in hayatını konu alan "Michael Collins" adlı filmde başrolde yer aldı. Barışın sağlanması için şiddet eylemlerini kullanmaktan çekinmeyen Collins karakteriyle özellikle Amerikan seyircilerin tepkisini çeken Neeson, filmin yeterince izlenme fırsatı bulduğu tek yer olan İngiltere'de büyük beğeni topladı. Julia Roberts'lı aşk filmlerinden politik yönü ağır basan tarihi filmlerde karşımıza çıkmaya başlayan Neeson, 1996 yılında Meryl Streep ile "Before and After" filminde rol aldı. İki yıl sonra Victor Hugo'nun unutulmaz romanından uyarlanan "Les Miserables" (Sefiller) adlı filmde başrol oynadı.
1999 yılında George Lucas'ın "Star Wars: Episode 1- The Phantom Minace" adlı filminde bir Jedi ustası olan Qui-Gon Jinn karakterini canlandırdı. Aynı yıl içerisinde doğa üstü güçleri konu alan korku filmi "The Haunting" adlı filmde yer alan Neeson, 2000 yılında "GunShy" adlı filmde rol aldı.


liamj - Liam Neeson

Filmografi

* 96 Saat:Taken, 2006
* Seraphim Falls, 2006
* The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap), 2005
* Breakfast on Pluto (Plüton'da Kahvaltı), 2005
* Batman Begins (Batman Başlıyor), 2005
* Kingdom of Heaven (Cennetin Krallığı), 2005
* The Simpsons, 2005
* Kinsey, 2004
* Love Actually, 2003
* K-19: The Widowmaker, 2002
* The Gangs of New York, 2001
* Gun Shy, 2000
* The Haunting, 1999
* Star Wars: Episode I - The Phantom Menace, 1999
* Les Miserables, 1998
* Before and After, 1996
* Michael Collins, 1996
* Lumiere et compagnie (Lumiere and Company), 1995
* Rob Roy, 1995
* Nell, 1994
* Deception, 1993
* Schindler's List, 1993
* Ruby Cairo, 1993
* Ethan Frome, 1993
* Husbands and Wives, 1992
* Shining Through, 1992
* Leap of Faith, 1992
* Under Suspicion, 1992
* The Big Man, 1990
* Crossing the Line, 1990
* Darkman, 1990
* Next of Kin, 1989
* Sweet As You Are, 1988
* The Dead Pool, 1988
* High Spirits, 1988
* The Good Mother, 1988
* Satisfaction, 1988
* Duet for One, 1987
* Suspect, 1987
* A Prayer for the Dying, 1987
* Sworn to Silence, 1987
* Lamb, 1986
* The Mission, 1986
* The Innocent, 1985
* The Bounty, 1984
* Ellis Island, 1984
* Krull, 1983
* Excalibur, 1981
* Pilgrim's Progress, 1979