Mark Wahlberg


Mark Wahlberg - Mark Wahlberg

Boston sokaklarının azılı haydutluğundan rapçiliğe, oradan da modelliğe geçen, günümüzün ünlü oyuncusu Mark Wahlberg, 1971 Haziran’ında Boston’daki Margaret Hastanesi’nde dünyaya geldi. Dokuz çocuklu İrlandalı Katolik bir işçi ailesinin son çocuğu olan Wahlberg’in, Boston’un arka mahallelerinden biri olan Dorchester’daki üç odalı küçük dairelerinden sokaklara çıkışı çocukluk yıllarına denk düşer.

Mark henüz 11 yaşına basmışken anne ve babası boşanırlar. 14 yaşında okulu terk ederek full-time sokak serseriliğine başlayan Mark, o günleri şöyle anlatıyor: “ Her sabah kalkar, sokağa çıkar, para kazanır, uyuşturucu satar, hırsızlık ve yankesicilik yapar, uyuşturucu kullanırdım. Bütün bu yaptıklarımdan sonra beni yakalayıp hapsetmeleri ve anahtarı da fırlatıp atmaları gerekirdi. ”

16 yaşında, bir kasa bira çalmaya çalışırken iki Vietnamlıyı ağır şekilde yaralamaktan suçlu bulunur ve hüküm giyer. Olayın ırkçılıkla ilgili tartışmaların dorukta olduğu bir zamana denk gelmesi sebebiyle, ırkçı olduğu suçlamalarına hedef olan Wahlberg – ki bu suçlamaları o gün olduğu gibi bugün de reddetmektedir – Deer Island’da 45 gün hapis yatar. Bu süreç onun değersiz yaşamını gözden geçirmesine sebep olur.

Hapishane günlerini vücut çalışarak geçiren Wahlberg, hapisten çıkışta adaleli vücuduyla göz doldurmaktadır artık. O günlerde ‘New Kids on the Block’ gurubunun bir üyesi olarak yıldızı parlayan ağabeyi Donnie, tövbekar kardeşi Mark’ın müzik dünyasına girebilmesi için kolları sıvar.

Ne şarkı söyleyebilecek ne de bir müzik aleti kullanabilecek yeteneğe sahip olmasa da, Mark’ın genç kızları kendilerinden geçirebilecek bir fiziği, birtakım öldürücü dans figürleri, kendinden fazlaca emin korkusuzluğu, reddedilemez bir karizması ve de en önemlisi, Donnie gibi kendisini destekleyecek bir ağabeyi vardır.

Donnie kardeşi için birkaç tane yavaş ritimli hip-hop düzenlemesi yapar, albüm için gerekli kaynağı sağlar ve böylelikle Mark, “ Music for the People” adlı albümüyle müzik dünyasına adım atmış olur. ‘Marky Mark’ takma adıyla piyasaya çıkan bebek yüzlü Wahlberg, müziğinden ziyade, sahnede tişörtünü fırlatıp atması ve pantolonunu indirmesiyle, kitlelerin çılgınca sevdiği bir şarkıcı olur.

Mark’ın sahnede striptiz yapmasından son derece etkilenen isimlerden biri de, zengin işadamı David Geffen’dır. Geffen, arkadaşı Calvin Klein’ı, iç çamaşırı reklamları için bu yeni rap yıldızıyla anlaşmaya ikna eder ve kısa süre içinde bütün reklam panoları Wahlberg’in posterleriyle dolar.

1992’de otobiyografik bir fotoğraf albümü yayınlayan Mark, bir partide Madonna ve arkadaşlarıyla ağız dalaşına girmesini de içeren bir takım olumsuz davranışlarıyla magazin basını sayfalarındaki yerini korur. Kavgacı geçmişini bir bıçak gibi kesip atan rapçi modelin hızlı yükselişi bir süre sonra son bulur.

1993’te basında ırkçı olduğu yolunda haberler yayınlanmaya başlayınca, reklam panolarını dolduran resimlere gölge düşer. İkinci albümü “ You Gotta Believe ” ilki kadar ilgi toplamaz. Bir yıl önce bir tenis kortu bekçisine saldırmasıyla ilgili olarak Boston Mahkemesi’nde yargılanması da bu inişin tuzu biberi olur. İmajını düzeltmek isteyen Wahlberg, kamu hizmeti reklamlarında boy göstermeye başlar.

Ardından, oyunculuk denemeleri gelir. Penny Marshall’ın yönettiği bir komedi filmi olan “ Renaissance Man ” (1994)’da, taşralı, ahmak ve sevimli bir ordu mensubunu canlandırır. Ardından, şair ve rock yıldızı Jim Carroll’ın 1978’de yayınlanan ve yıldızın eroin bağımlılığını anlatan yürek parçalayıcı otobiyografisine dayanan “ The Basketball Diaries ”de, Leonardo DiCaprio’nun en iyi arkadaşı rolüyle izleyici karşısına çıkar.

Bir korku filmi olan “ Fear ”ı, sanatsal ağırlıklı “ Traveller ” takip eder. Değişik filmlerdeki başarılı oyunculuğuyla aktörlükte kendisini kanıtlayan Wahlberg’in bir sonraki filmi, Paul Thomas’ın yönettiği “ Boogie Nights ” olur.

Bir kara mizah örneği olan “ The Big Hit ”in sempatik kiralık katili, “ The Corruptor ”un acemi polisi Wahlberg, şaşırtıcı oyunculuk yeteneğiyle aktörlükte hızla yükselir. 1999’da gösterime giren “ Three Kings ” de George Clooney ile birlikte sahne alır.

İkili, bir yıl sonra, “ The Perfect Storm” (Kusursuz Fırtına) ile bir kez daha beyaz perdede birlikte yer alır.

Aynı yıl, James Gray’in yönettiği ” The Yards “ta Leo Handler rolüyle kamera karşısına çıkan aktör, 2001′de ” Rock Star ” ve ” Planet of the Apes ” filmlerinde rol alır.

2006 yılında ise en büyük çıkışını gösterdi ve Martin Scorsese’nin yıllar sonra nihayet en iyi yönetmen ödülünü kazandığı “The Departed / Köstebek”in oyuncu kadrosunda yer aldı. Bu filmdeki performansı ile en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar’a aday oldu.

Filmografi

Ted(2012)...John Bennett
Contraband(2012)...Chris Farraday
The Fighter(2010)...Micky Ward
The Other Guys(2010)...Terry Hoitz
Date Night(2010)...Holbrooke Grant
The Lovely Bones.(2009).Jack Salmon
The Brazilian Job (2009) …. Charlie Croker
The Fighter (2009) …. Mickey Ward
The Happening (2008) ) …. Elliot Moore
We Own the Night (2007) …. Joseph Grusinsky
Shooter (2007) …. Bob Lee Swagger
The Departed (2006) …. Dignam
Invincible (2006) …. Vince Papale
Four Brothers (2005) …. Bobby Mercer
I Heart Huckabees (2004) …. Tommy Corn
… aka I Love Huckabees (USA: alternative title)
The Italian Job (2003) …. Charlie Croker
The Truth About Charlie (2002) …. Joshua Peters
Rock Star (2001) …. Chris ‘Izzy’ Cole
Planet of the Apes (2001) …. Captain Leo Davidson
The Perfect Storm (2000) …. Bobby Shatford
The Yards (2000) …. Leo Handler
Three Kings (1999) …. Sfc. Troy Barlow
The Corruptor (1999) …. Danny Wallace
The Big Hit (1998) …. Melvin Smiley
Boogie Nights (1997) …. Eddie Adams/Dirk Diggler
Traveller (1997) …. Pat O’Hara
Fear (1996) …. David McCall
The Basketball Diaries (1995) …. Mickey
Renaissance Man (1994) …. Pvt. Tommy Lee Haywood
The Substitute (1993) (TV) (as Marky Mark) …. Ryan Westerberg