Micheal Moore Yine olay yaratacak!

13046michael1uu2 - Micheal Moore Yine olay yaratacak

'Bush'un belalısı' Amerikalı muhalif yönetmen Michael Moore, yeni filmiyle de olay yaratacağa benziyor. Moore'un bu kez silahının adı 'Sicko'...

Çektiği filmlerle polemiklere yol açan ve ABD Başkanı George Bush karşıtı "Fahrenheit 9/11" filmiyle dünyaca tanınan sinemacı Michael Moore, yeni filminde Amerikan sağlık sistemini eleştiriyor.

Moore, internetteki sitesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, yeni filminin 2007’de vizyona girmesini planladığını belirterek, "Şu anda, ’Sicko’nun yüzde 75’ine yakınını çektik, montajını da geciktirmeyeceğiz. Film 2007’de salonlarda olacak" dedi.

Amerikan sağlık sistemi hakkında konuşmak isteyenlere yaptığı çağrıya 19 bin yanıt aldığını belirten Moore, bütün yanıtların okunmasının 1 ay kadar zaman aldığını ve insanların "çıkar üzerine kurulu" Amerikan sağlık sisteminde, günden güne çektiği acıları okumanın insanı bazen isyan ettirdiğini söyledi.

Moore, "Diğer filmler için yaptığımız gibi, bu filmi de çekmekte olduğumuz için fazla anlatmayacağız. Ama eğer soracak olursanız, ’Sicko’, dünyanın en zengin ülkesinde yaşayıp da sağlık sistemine dahil olmayan 45 milyon kişi hakkında bir komedi filmi" dedi.

52 yaşındaki Michael Moore’un, 2004’te yaptığı "Fahrenheit 9/11" Cannes Film Festivali’nde altın palmiye almış ve Kuzey Amerika’da en çok izlenen belgesel olmuştu.