Dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu Cengiz Han’ın hayatını ve aşklarını konu alan "Moğol/Mongol" 14 Mart’ta vizyonda.

Rus sinemasının başarılı isimlerinden Sergei Bordov’un yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını üstlendiği film, Rusya, Almanya, Kazakistan ve ABD ortak yapımı.
Görüntü yönetmenliğini Rogier Stoffers ve Sergei Trofimov’un yaptığı filmin müzikleri Tuomas Kantelinen’in imzasını taşıyor.

Üçlemenin ilk filmi olma özelliği taşıyan "Moğol" genç Temuçin’in, savaşarak esaretten kurtuluşunu ve dünyanın yarısını ele geçiren, sınırları 33 milyon kilometre karelik bir alana yayılan Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu olan Cengiz Han unvanına sahip oluşunu ve aşklarını anlatıyor.
Cengiz Han’ı, Japon oyuncu Tadanobu Asano’nun canlandırdığı filmde, Japon, Moğol ve Çinli oyuncular rol aldı. Etkileyici savaş sahnelerinin yer aldığı filmde, Aaliyah, Tegen Ao, Ying Bai, Khulan Chuluun ve Odnyam Odsuren kamera karşısına geçti.

"Moğol", bu yıl 80’incisi düzenlenecek Oscar ödüllerinde "En iyi yabancı film" dalında Kazakistan’dan aday gösterildi. Çin’in kuzey bölgelerinde ve Kazakistan’da çekilen filmde, karakterler Moğolca konuştu.