1854 - Fidel'in Yüzünden

Yönetmen
Julie Gavras

Senaryo
Domitilla Calamai
Arnaud Cathrine

Oyuncular
Julie Depardieu
Stefano Accorsi
Raphaël Personnaz
Mar Sodupe

Tür
Dram - Tarihsel
Görüntü Yönetmeni
Pauline Dairou

Müzik
Armand Amar

Gösterim Tarihi
01 Şubat 2008 Cuma

Ülke
İtalya
Fransa

Yıl
2006


Fidel'in Yüzünden
Blame it on Fidel


1970 sonbaharında tanıştığımız dokuz yaşındaki Anna, gazeteci annesi Marie, aileden zengin bir İspanyol olan avukat babası Fernando, erkek kardeşi François ve her şeyini kaybetmesinden Castro’yu sorumlu tutan Kübalı dadısı ile Paris’te yaşar.

Gündelik alışkanlıkların tanımladığı rahat ve huzurlu yaşamlarına düşen tek gölge, İspanya’da Franco’ya karşı mücadele veren eniştedir. Komünist olması nedeniyle, evde eniştenin adı dahi anılmamaktadır.

Ailenin burjuva yaşamı, eniştenin öldürülmesi ve bu olayın ardından, eşi ve çocuğunun İspanya’dan kaçarak yanlarına sığınmasıyla altüst olur. O güne dek İspanya’daki duruma tepkisiz kalan Anna’nın babası, derin bir suçluluk duygusuna kapılır. Eşiyle birlikte Şili’ye ideolojik bir yolculuk yapar ve dönüşte geniş ve bahçeli evlerini bırakıp küçük bir apartman dairesine taşınırlar. Ateşli siyasi aktivistlere dönüşen anne-babasının yeni dünyası, Anna için farklı anlamlar taşır: Ev değiştirmek, düzensizlik, dadısını kaybetmek ve yeni yüzler... Evleri günün her saati sakallı adamlarla dolar; annesi kadın haklarını savunan bir kitap yazmaya girişir; babası ise “faşist” bulduğu Mickey Mouse’u okumasını yasaklar.


1854 278 - Fidel'in Yüzünden1854 280 - Fidel'in Yüzünden

1854 282 - Fidel'in Yüzünden1854 284 - Fidel'in Yüzünden