ABD'nin Irak'a müdahalesi sonrasında gelişen gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan ''Elah Vadisi'nde/In The Valley Of Elah'' filmi, 28 Mart'ta vizyona girecek.

AA muhabirinin, United International Pictures (UIP) Türkiye'den aldığı bilgiye göre, ''Elah Vadisi'nde'' filmini, ''Çarpışma'' ile ''En iyi Film Oscarı'' alan Paul Haggis yönetti. Senaryosunu da Haggis'in yazdığı filmin yapımcılığını Laurence Becsey, Patrick Wachsberger, Steven Samuels ve Darlene Caamano Loquet üstlendi.

Filmde, Oscar ödüllü oyuncular Tommy Lee Jones, Charlize Theron ve Susan Sarandon ile Jason Patric, James Franco, Josh Brolin, Frances Fisher, Jonathan Tucker, Mehcad Brooks, Wes Chatham, Jake McLaughlin ve Victor Wolf kamera karşısına geçti.

Tommy Lee Jones, bu filmdeki rolüyle bu yıl 80'incisi düzenlenecek Oscar ödüllerinde ''En İyi Erkek Oyuncu'' ödülüne aday gösterildi.

Filmin konusu özetle şöyle:

''Irak'ta görev yapmakta olan asker Mike Deerfield (Jonathan Tucker), ülkesine dönüşündeki ilk hafta sonunda gizemli şekilde kaybolur. Eski bir silahlı kuvvetler mensubu olan babası Hank Deerfield (Tommy Lee Jones) ile annesi Joan (Susan Sarandon) oğullarını aramaya başlarlar. Mike'ın son görüldüğü yerde polis dedektifi olan Emily Sanders (Charlize Theron) onlara gönülsüzce yardımcı olur. Eldeki kanıtlar çoğaldıkça genç askerin bir cinayete kurban gittiği ortaya çıkmaya başlar. Emily ve Hank, soruşturmanın kontrolünü ellerinde tutmaya çalışırken, yüksek rütbeli subaylara karşı mücadele vermek zorunda kalırlar. Ancak Mike'ın, Irak'ta geçirdiği dönemle ilgili gerçeklerin su yüzüne çıkmaya başlamasıyla Hank'in tüm dünyası allak bullak olacak, oğlunun ortadan kayboluşunun ardındaki gizemi çözmek için o güne kadar sıkı sıkı sarıldığı tüm inançlarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalacaktır.''

FİLME CLINT EASTWOOD DESTEK VERDİ
Yazar ve yönetmen Paul Haggis, yeni projesi için aradığı konuyu, Playboy dergisinde yayınlanan Mark Boal'ın ''Irak'tan yeni dönen genç bir askerin yeni görev yeri Ft. Benning askeri üssünde öldürülmesi ve babasının başlattığı araştırma sürecini'' anlatan ''Death and Dishonor/Ölüm ve Onursuzluk'' adlı yazısını okuyunca buldu.

Projesini hayata geçirecek stüdyo aramaya başlayan Haggis, senaryosunu yazdığı ''Million Dollar Baby'', ''Flags of Our Fathers'' ve ''Letters From Iwo Jima'' filmlerinin yapımcısı ve yönetmeni Clint Eastwood'un yardımına başvurdu. Projeyi Warner Bros'a götüren Clint Eastwood, filmi sonuna kadar destekledi.

Yönetmen Haggis, bu konudaki görüşlerini ''Bu, 2003 yılında hiç kimsenin duymak bile istemediği bir öyküydü. Eastwood'un desteği olmasaydı yapmak çok zor olurdu. Belki de proje beyazperdeye yansıyamazdı'' diyerek dile getirdi.

Filme adını veren ''Elah Vadisi'', bundan 3 bin yıl önce Davut ile Golyat arasındaki savaşın meydana geldiği, İncil'de de adı geçen, İsrail'de bir bölge olduğu belirtiliyor.