Çin'in yapımcı ve dağıtımcı firmalarından Big One Films, yönetmen Biray Dalkıran'ın ikinci uzun metrajlı filmi ''Cennet''in Çin'deki dağıtım haklarına talip oldu.

Dalkıran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 11 Nisan'da vizyona girecek ''Cennet'' isimli filme, Çin'in önemli yapımcı ve dağıtımcı firmalarından biri olan Big One Films'ten teklif geldiğini söyledi.

Big One Films'in Başkanı Shan Dongbing'in, ''Cennet''in fragmanını Berlin Film Festivali'nde gördüğünü ve çok etkilendiğini ifade ettiğini belirten Dalkıran, Dongbing'in filmin Çin'deki dağıtım haklarına talip olduğunu bildirdi.Dalkıran, teklifi değerlendirdiklerini kaydederek, ''Filmin Çin'de vizyona sunulması, bir Türk filmi için çok önemli gelişme'' dedi.

Türk filmlerinin Uzakdoğu ülkelerinde festivaller dışında gösterilmesinin kolay olmadığını dile getiren Dalkıran, teklifi kabul ederlerse bunun Türk sinemasında bir ilk olacağını söyledi. Dalkıran, bu teklifin iki ülke arasında ortak projelerin gerçekleştirilmesi açısından da önem taşıdığını vurguladı.


FİLM, 11 NİSAN'DA VİZYONA GİRECEK
Biray Dalkıran'ın yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği filmin senaryosunu Burak Sesli yazdı. Müziklerini Taner Sarf ve Harun Kolçak'ın yaptığı filmde, Engin Altan Düzyatan, Fahriye Evcen, Zeynep Papuççuoğlu, Tülay Bekret, Şendoğan Öksüz, Aytaç Ağırlar, Cüneyt Sayıl ve Mehmet Birkiye rol aldı.

Filmin genelinde 20 dakikadan fazla yer alan hayal ve cennet sahneleri için Türkiye ve İngiltere'den özel efekt uzmanları çalıştı. Filmin çekimlerinin büyük bölümü Şile'de gerçekleştirildi. Çekimlerin plato aşamalarında uçma sahnelerinin inandırıcı olması için Harry Potter filmindeki düzenek kuruldu.

Türkiye'de 11 Nisan'da vizyona girecek olan filmin konusu özetle şöyle:

''Can, 29 yaşında atipik psikoz ve düşük zekasına rağmen büyük hayal gücüne sahip bir adam. 7 yaşında annesi öldüğünde yaşadığı travma sonucu annesinin hayaliyle yaşamaya başlamış ve babasıyla kurdukları dünyada yalnız bir çocukluk geçirmiştir. Bu yüzden de kendine ait masalsı bir 'cennet' yaratmıştır. Babası ise oğlunun bu durumuna üzülmektedir, ama oğlundan sakladığı çok önemli bir sırrı vardır. Can bir gün güzel bir kızla tanışır ve yeni arkadaşıyla bu masalsı ve eğlenceli dünyada yaşarken bir doktor ortaya çıkar. Tuba, uzmanlık alanı zeka geriliği olan genç bir doktordur ve son 6 yıldır öğrenmeyi hızlandıran mucizevi bir ilaç üzerinde çalışmaktadır. Görünürde Can onun için iyi bir denektir.''