''Emeği gören kamera, sokağa çıkan sinema'' temasıyla 1-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek 3'üncü Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, filmleri sinema salonlarından sokaklara, iş yerlerine taşıyacak.

festival, Halkevleri, sendika.org, DİSK'e bağlı Sine-Sen, Dev Sağlık-İş, Birleşik Metal-İş, Türk-İş'e bağlı Hava-İş, Petrol-İş ile KESK'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir'de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Festival, İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra geçen 2 yılda olduğu gibi Adana'dan Artvin'e, Bursa'dan Eskişehir'e kent kent süren ve bütün yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkacak.

"Emeği gören kamera, sokağa çıkan sinema" temasıyla düzenlenen festival, işçi filmlerini sinema salonlarından sokaklara ve işyerlerine taşıyacak.

Türkiye ve dünyadan emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve Türkiye'de işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival, 2 Mayıs'ta İstanbul'da "Özgür Açılım" tarafından hazırlanan "Unutturulanlar" başlıklı belgesel serisinin dördüncü filmi "Tariş Direnişi"nin gösterimi ile başlayacak.

Festival gecesi ise 6 Mayıs'ta Beyoğlu Emek Sineması'nda düzenlenecek. Sunuculuğunu oyuncu Yetkin Dikinciler'in yapacağı gecede, Moğollar Grubu'ndan Cahit Berkay ve Emrah Karaca konser verecek.

Gecede sinema emekçilerine, işçi filmlerine emeği geçen oyuncu ve yönetmenlere teşekkür plaketi verilecek.

İspanya ve Hindistan başta olmak üzere çeşitli ülkelerden gelecek yönetmenlerin de ağırlanacağı gecede, özel performanslar gerçekleştirilecek, festival filmlerinden fragmanlar sunulacak.

20 ülkeden 40 film

Festivalde, 20 ülkeden 12'si kurmaca uzun metrajlı, diğerleri ise belgesel olmak üzere toplam 40 film gösterilecek.

Ayrıca 4 çizgi film de bazı film gösterimleri başlamadan önce izleyicilerle buluşacak.

Gösterimler, İstanbul'da Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, Beyoğlu Yeşilçam Sineması ve Halkevi İstanbul Merkez Şubesi ile birçok mahalle, işyeri ve sendikada gerçekleştirilecek.

Ankara'daki gösterimler ise Ekin Sanat ve Ankara Sanat Tiyatrosu ile yine mahalle, sendika ve iş yerlerinde yapılacak. İzmir'deki gösterim salonları iseönümüzdeki günlerde netleşecek.

Atölye çalışmasından film çıkacak

Festivalde gösterilecek filmler arasında İspanyol yönetmen Fernando Leonde Aranoa'nın imzasını taşıyan "Güneşli Pazartesiler", İranlı yönetmen Marzieh Meshkini'nin "Şaşkın Köpekler", Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki'nin "Kibritçi Kız" isimli filmi de bulunuyor.

Festival kapsamında Ahmet Soner'in yönetiminde 1-27 Nisan tarihleri arasında atölye çalışması gerçekleştirilecek.

Atölye çalışması sonunda bir işçi filminin ortaya çıkartılması hedefleniyor. Festival filmlerinden biri, görme engelliler için sesli betimleme ile sunulacak. Ayrıca festival süresince canlı söyleşiler ve paneller gerçekleştirilecek.

Festivalin geçmişi

1'inci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1-7 Mayıs 2006 tarihleri arasında İstanbul ve Ankara'da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Festival, 7 Mayıs'tan sonra Bolu, Artvin, Adana, Mersin, İzmit, Eskişehir, Bursa ve İzmir'i dolaştı.

2'nci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali ise 1-7 Mayıs 2007 tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Ankara'da eş zamanlı olarak düzenlendi.

Festival, yıl içinde Bolu, Adana, Mersin, Samsun, Gönen, Antakya, Bursa, Eskişehir, KKTC, Bremen, Kocaeli ve Trabzon'da da gerçekleştirildi.