59. Locarno Uluslararası Film Festivali’nde Altın Leopar Ödülü’nü Andrea Staka’nın yönettiği İsviçre-Almanya ortak yapımı ‘Das Fraulein’ (The Waitress) adlı film kazandı.
242887 - Altın Leopar mülteci kadınların
Dağılan Yugoslavya’dan içsavaş sırasında kaçarak İsviçre’ye geçen üç mülteci kadının öyküsünü dile getiren film, geçmişleri ile gelecekleri arasında gidip gelen bir sorgulamayı ve karakterlerin kültürler arası geçiş sancılarını yansıtıyor.

Uluslararası jürinin başkanlığını yapan Hong Kong’lu yönetmen Ann Hui, farklı kuşaklardan mülteciler arasındaki karşılaşma ve çatışmaların sıcak bir dille anlatıldığı ‘Das Fraulein’ filmini Altın Leopar’a değer bulduklarını açıkladı.

Benzerlikleri ya da farklılıklarına rağmen, bu üç karakterin her birinin yalnızlıklarını yansıtmak istediğini söyleyen yönetmen Andrea Staka, İsviçre’de 1973 yılında doğmuş.

İlk uzun metrajlı filmi olan ‘Das Fraulein’ daha önce de eleştirmenlerin dikkatini çekmişti. Yönetmenin Yugoslavya kökenli olmasına karşın, nostalji duygusuna kaçmadan ve teknik zorlukları aşarak, kadınların yanızlığını aktarmayı başardığı vurgulanmıştı. Andrea Staka, yalnızlık anlatımında dağılan ülkeyi metafor olarak kullandığını belirtiyor.

Staka, Locarno’da FIPRESCI Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü’nü de kazanan ‘Das Fraulein’ filmini çekmeden önce, yine dağılan Yugoslavya sonrası ülke insanlarının sancılarını işleyen ‘Hotel Belgrade’ (1999) adlı bir kısa film ve ‘Yugodivas’ (2000) adlı belgesel filmini üretmişti.

Jüri Özel Ödülü’nü Ryan Fleck’in ABD yapımı ‘Half Nelson’ filminin kazandığı festivalde, bir başka ABD yapımı film olan ‘Stephanie Daley’de oynayan Amber Tamblin En İyi kadın Oyuncu; ‘Der Mann von der Botschaft’ (The Man from the Embassy) adlı Almanya yapımı filmde oynayan Burghart Klaussner ise En İyi Erkek Oyuncu dalında Leopar kazandı.

‘Geleceğin Leoparları’ programı kapsamında ‘Akdeniz’in Doğusu’ bölümüne Türkiye’den katılan kısa filmler ödül alamazken, aynı kategoride Fransa yapımı ‘Bir Damla Su’ adlı filmi ile yarışan Deniz Gamze Ergüven, altyazı işlemleri yapan Gerhard LEHMANN AG adlı bir şirketin ‘Film ve Video Altyazı Desteği Ödülü’ne değer görüldü. Bu ödüllendirme ile kısa filmcilere Orta Avrupa dillerinde altyazılandırma desteği sağlanıyor.

Locarno’da diğer ödüller:
*En İyi Senaryo: Laurent Achard ‘Le Dernier des Fous’ (The Last of the Madmen), Fransa-Belçika
*Özel Mansiyon: ‘Body Rice’ Yön: Hugo Vieira da Silva, Portekiz
*Seyirci Ödülü: ‘Das Leben der Anderen’ (The Life of Others) Yön: Florian Henckel von Donnersmarck, Almanya
*En İyi İlk Film: ‘L’Annee Suivante’ (Next Year) Yön: Isabelle Csajka, Fransa
*Ekümenik Jürisi Ödülü: ‘Agua’ Yön:Veronica Chen, Arjantin-Fransa