Festival yine yıldız yağmuru gibi

999filmfest25b1qf - 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nca (İKSV) düzenlenen 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali, Alain Delon, Isabelle Huppert ve Gerard Depardieu’nun da aralarında yer aldığı dünyaca ünlü sinema sanatçılarını ağırlayacak

25. Uluslararası İstanbul Film Festivali, bu yıl 1-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival, Fransız sinemasının 3 büyük oyuncusunu ağırlayacak. Alain Delon ve Isabelle Huppert festivalin açılış galasının konukları olurken, kapanış töreninde ise Gerard Depardieu İstanbul’da olacak.

Fransız sinemasının unutulmaz jönü Alain Delon, 30 Mart Perşembe günü İstanbul’a geliyor. Sanatçıya, 31 Mart Cuma akşamı yapılacak açılış galasında İKSV’nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" sunulacak. Alain Delon ayrıca, 1 Nisan’da Emek Sineması’nda gösterilecek "Kaderi Arayan Adam" filminden önce sinemaseverlerle buluşacak.

Fransa’nın en yetenekli kadın oyuncularından Isabelle Huppert de festivalin açılış galasındaki konuklardan biri olacak. Huppert de galada "Sinema Onur Ödülü" alacak. Huppert ayrıca, 1 Nisan’da Emek Sineması’nda gösterilecek "Gabrielle" filminin gösteriminden önce seyirciyle biraraya gelecek.

Fransız sinemasının usta aktörü Gerard Depardieu da 14 Nisan’da İstanbul’a gelerek, aynı gece yapılacak festivalin kapanış törenine katılacak. Depardieu, törende "Sinema Onur Ödülü" alacak.

Öte yandan "Truva" filminde rol alan Diane Kruger ile eşi Guillaume Canet de festivalin açılış galasına katılacak. Festivalin İstanbul’a gelecek diğer bir konuğu da Bertrand Blier. Blier, 7 Nisan’da Emek Sineması’nda seyirciyle buluşacak.

42 ülkeden 219 film

Festival programı, geçen yıl belli başlı festivallere katılan, övgü ve ödül almış, başarısını kanıtlamış yeni yapıtların yanısıra unutulmaz klasik filmler ve sinema tarihinin usta yönetmenlerinin başyapıtlarından seçmeler içeriyor. Festivalde, 42 ülkeden 199 yönetmenin 219 filmi seyirciyle buluşacak. Festivalin açılış filmi "Ateşkes", kapanış filmi "Bayan Henderson Sunar" olacak.

Festivalin "Ulusal Yarışması"na "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?", "Dondurmam Gaymak", ’Beyza’nın Kadınları ", "İki Genç Kız", " Sen Ne Dilersen", "5 Vakit", "Babam ve Oğlum" ve "Sinema Bir Mucizedir" katılıyor.

Festivalde, bugüne dek etkinlikte gösterilen tüm filmler arasından seçilen 24 film, 1985 yılından bu yana Ulusal Yarışma’da "Yılın En İyi Türk Filmi" ödülünü alan Türk filmleri, özel bir bölümde izleyicilere yeniden sunulacak.

Festivalde "Fransız Baharı"

"Fransız Baharı" adlı bölümde Fransız sinemasının en yeni ve en beğenilen 12 filmi yer alıyor. Kadın sorunlarına parmak basan filmler de özel bir bölümde gösterilecek. Festivalin "Film Sende" adı verilen bölümünde de çocuklar için hazırlanan filmler yer alıyor.

Festivalin geleneksel "Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Filmler" bölümünün ilk filmi, 5 Nisan’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gösterilecek olan "Salome".

De Seta'ya 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü'

25. Uluslararası İstanbul Film Festivali, düzenlediği "master class" ve söyleşilerle izleyicilere, sinema dünyasının önemli isimlerini kendi ağızlarından dinleme ve onlara soru sorma fırsatını sunuyor.

İtalyan sinemasının dehalarından biri olarak tanımlanan Vittorio De Seta, 9 Nisan Pazar günü İstanbul Modern Sinema’da sinemaseverlere bir "master class" verecek. Vittorio De Seta’ya 8 Nisan Cumartesi günü Atlas Sineması’nda 7 kısa metrajlı belgeselinin gösteriminden önce festivalin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" sunulacak.

Festival, bu yılın en iyi kısa filmlerine evsahipliği yapıyor. Bu arada festivalin 25. yılında, sinema tarihine imza atmış ve geçmişten günümüze uzanan 40 kadın oyuncunun fotoğraflarının yer aldığı bir sergi de 7-14 Nisan tarihleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

Salonlar, bilet fiyatları ve satış noktaları

Bu yıl 219 filmin yer alacağı festivalin film gösterimleri Beyoğlu’nda Emek, Atlas, Sinepop, Beyoğlu, Fransız Kültür Merkezi ve İstanbul Modern sinemaları ile Kadıköy’de Rexx Sineması’nda gerçekleştirilecek.

Festival biletleri ise bu yıl tam 12 YTL, tüm seanslarda öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için 7.5 YTL olarak saptandı. Gala filmlerinin biletleri 15 YTL olarak belirlenirken, festival boyunca hafta içi gündüz seansları (11.00-13.30 ve 16.00) yalnızca 2.5 YTL olacak. Ayrıca Axess kart sahipleri yüzde 20 özel indirimden yararlanacak.

25. Uluslararası İstanbul Film Festivali biletleri 18 Mart Cumartesi gününden itibaren Biletix satış noktaları, Biletix çağrı merkezi (216 556 98 00), Biletix internet sitesi (www.biletix.com) ve Beyoğlu’nda Emek ve Atlas ile Kadıköy’de Rexx sinemalarından satışa sunulacak.