İstanbul Film Festivali kapsamındaki ''Avrupa Konseyi Sinema Ödülü''nü, 19 Nisanda, Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Maud de Boer-Buquicchio verecek.


Alınan bilgilere göre, Maud de Boer-Buquicchio, 19 Nisan cumartesi akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek İstanbul Film Festivali kapanış törenine katılarak, ''Sinemada İnsan Hakları Yarışması'' jürisince seçilen bir filme, ''Avrupa Konseyi Sinema Ödülü (FACE)'' heykelciği ve 10 bin avroluk ödülü takdim edecek.

Avrupa Konseyi Genel Sekreterliğine seçilen ilk kadın olan Maud de Boer-Buquicchio, özellikle kadına uygulanan şiddet, çocuk hakları ve çocukları şiddetten korumaya yönelik programlara ağırlık veriyor.

Aslen avukat olan Maud de Boer-Buquicchio ile Avrupa Konseyi Eğitim, Kültür, Gençlik Bölümü Başkanı Gabriella Battani-Dragoni, İnsan Hakları Bölümü Başkanı Philippe Boillat ve Eurimages Genel Sekreteri Jan van Direrdonck da 18 Nisan Cuma günü İstanbul'a gelecek.

-FACE ÖDÜLÜ ADAYI FİLMLER-

İstanbul Film Festivali'nde, Avrupa Konseyi iş birliğiyle ilk kez geçen yıl verilmeye başlanan ''Avrupa Konseyi Sinema Ödülü'', Avrupa Konseyinin değerlerini, kişisel ve siyasal özgürlük ve hukukun üstünlüğünü önde tutan filmleri onurlandırmayı amaçlıyor. Bu ödül, Avrupa Konseyince tüm Avrupa'da sadece İstanbul Film Festivali kapsamında veriliyor.

Festivalin ''Sinemada İnsan Hakları'' bölümünde FACE ödülü için yarışacak 10 film arasında, kendine has belgeselleriyle tanınan İngiliz yönetmen Nick Broomfield'in 2005'te Irak'ta gerçekleşen Hadisa katliamını perdeye taşıdığı ''Hadisa için Savaş/Battle for Haditha'', Thomas McCarth'nin yazıp yönettiği ''Misafir/The Visitor'', Marc Munden'in ''Kabil'in İşareti/Mark of Chain'', Michael James Rowland'ın kaçak yoldan Avustralya'ya giren Kamboçyalı ve Iraklı göçmenleri konu alan filmi ''Talih Yolları/Lucky Miles'' da bulunuyor.

Yarışmada Türkiye'yi, ''Saklı Yüzler'' adlı filmiyle Handan İpekçi temsil ediyor.