poster - Oyun

Arslanköy kadınlarının feryadı dünyaya ulaştı...

Ümmüye, Behiye, Ümmü, Fatma K., Cennet, Saniye, Fatma F., Zeynep ve Nesime, Toros dağlarında bir köyde yaşayan, günlerini tarlada, inşaatta, evde ve bitmek tükenmek bilmeyen işlerde çalışarak geçiren dokuz köylü kadındır. Yaşamın ezici yükünü hafifletmek için, bu defa bambaşka bir nedenle bir araya gelirler. Amaçları, kendi hayatlarından yola çıkarak bir tiyatro oyunu yazmak ve oynamaktır.

O zamana kadar kapısından bile geçmeye korktukları okulda toplanır, müdür Hüseyin Bey ile çalışır, kendilerine bile anlatmaya çekindikleri hayat hikayelerini ortaya dökerek hayatlarıyla yüzleşirler. Köyün erkeklerinin meraklı bakışları altında günler boyu durmak yorulmak bilmeden çalışır, tartışır ve bir oyun çıkarırlar: "Kadının Feryadı!".

Bu belgesel film, oyunun oluşma süreci ve kadınların bu süreçte geçirdiği değişimi anlatıyor...

01 - Oyun 02 - Oyun

Uluslararası pek çok festivale katılan film, Sao Paulo'da "En İyi Yeni Yönetmen", Montpellier'de "En İyi Belgesel" dallarında yarıştı. Berlin One World Film Festivali açılış filmi olarak seçilen Pelin Esmer'in filmi, 17. Trieste Uluslararası Film Festivali'nde "En İyi Belgesel Film" ödülünü kazandı.

Yapımcı ve yönetmen Pelin Esmer'in, ikinci filmi "Oyun" hakkındaki sözleri şöyle:

"Kendi köylerinde tiyatro yapan bu dokuz kadın, ben bu filmi çeksem de çekmesem de, hayat hikayelerinden yola çıkıp bir oyun yazacak ve sahneleyeceklerdi. İşin en heyecan verici tarafı buydu benim için. Filmi, o köyde, o an, o olayı yaşayan insanlarla, görünmez olmaya çalışmadan ama usulca yaşamlarına dahil olarak çekmek, belgesel gibi kurmaca değil, kurmaca gibi bir belgesel film yapmak istedim.

Zamanla, onların oyunlarıyla gerçek hayatları arasındaki çizgi flulaştıkça, filmin kurmacayla, belgesel arasındaki çizgide gidip gelişini izlemek çok önemli bir deneyim oldu. Üç kişilik ekibimizle bir film ekibinden çok onların tiyatro ekiplerinin bir parçası olduk. Benzer koşullarda çalışarak, onlar beş haftanın sonunda 'hayatlarının oyununu' ortaya çıkarttılar; ben de iki yıl sonra 'Oyun' filmini."

03 - Oyun 04 - Oyun

Oyun

Vizyona Giriş Tarihi
10.03.2006

Türü
Belgesel


Ülke
Türkiye


Süresi ve Yapım Yılı
70 dakika - 2005


Yönetmeni
Pelin Esmer


Oyuncular
Arslanköy Tiyatro Ekibi

Müzik
Mazlum Çimen


Görüntü Yönetmeni
Pelin Esmer