poster - Sorstalanság - Kadersizlik

İyileşmesi zor yaralar...

Yahudi Macar bir çocuğun Alman Nazi kamplarındaki deneyimlerini anlatan "Kadersizlik", "Piyanist"ten bu yana toplama kamplarıyla ilgili çekilen en dikkat çekici film.

Savaştan sonra Budapeşte'ye dönen 14 yaşındaki Gyuri Koves, ülkesindeki insanların kendisine düşmanlık beslediklerini farkeder. Kimisi kötü deneyimleri unutması gerektiğini söylerken, kimisi de kampların resmen ‘cehennem' olduğunu söyleyip daha kötü hissetmesine sebep olmaktadır. Sonuçta her iki tarafa da kulak asmayan Gyuri, anılarıyla baş başa kalır...

01 - Sorstalanság - Kadersizlik 02 - Sorstalanság - Kadersizlik

2006 Oscar'larına "En İyi Yabancı Film" dalında aday gösterilen "Kadersizlik", 2002 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Imre Kertész'in 1975 tarihli romanından uyarlanmış. Lajos Koltai'nin yönettiği Macaristan - Almanya – İngiltere ortak yapımı filmin senaryosunu da Imre Kertész kaleme almış.

Başrollerinde Marcell Nagy (Gyuri Köves), Béla Dóra ve Bálint Péntek'ın kamera karşısına geçtiği filmin görüntü yönetmeni ise Gyula Pados. Filmde rol alan diğer oyuncular arasında Áron Dimény, Péter Fancsikai, Zsolt Dér ve András M. Kecskés bulunuyor.

Sorstalanság (Fateless)

Vizyona Giriş Tarihi
10.03.2006

Türü
Dram


Ülke
Macaristan / Almanya / İngiltere


Süresi ve Yapım Yılı
140 dakika - 2005


Yönetmeni
Lajos Koltai


Oyuncular
Marcell Nagy
Béla Dóra
Bálint Péntek
Áron Dimény


Senaryo
Imre Kertész


Müzik
Lisa Gerrard, Ennio Morricone


Görüntü Yönetmeni
Gyula Pados